1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bingöl Üniversitesi'nde Kürtçe ve Zazaca lisans
Bingöl Üniversitesi'nde Kürtçe ve Zazaca lisans

Bingöl Üniversitesi'nde Kürtçe ve Zazaca lisans

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Kürtçe ve Zazaca seçmeli dersi verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi için 150 kişilik kontenjan açtıklarını belirterek, ''Kürtçe ve Zazaca bilen herkes ders veremez'' dedi.

A+A-

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Kürtçe ve Zazaca seçmeli dersi verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi için 150 kişilik kontenjan açtıklarını belirterek, ''Kürtçe ve Zazaca bilen herkes ders veremez'' dedi.

Rektör Prof. Dr. Baydaş, makamında düzenlediği basın toplantısında, hükümetin verdiği karar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarında Zazaca, Kürtçe ve yerel dillerin seçmeli ders olarak okutulacağını belirtilmesinin ardından eğitim verecek eleman konusunda birçok kesimin hazırlıksız yakalandığını belirtti.

Ders verecek olan öğretmenlerin henüz yetiştirilmediğini, bazı sıkıntılar çıkabilir endişesiyle Milli Eğitim Bakanlığı, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi arasında çeşitli görüşmeler yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Baydaş, temel amacın, hükümetin verdiği kararla ortaöğretimde yerel dillerin seçmeli ders olarak tercih edilmesinde öğretmen ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz konusu olduğunu bildirdi.

Bazı basın yayın organlarında ''Mardin Üniversitesi'ne 500, Bingöl Üniversitesi'ne 200 kontenjan verildi'' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Prof. Dr. Baydaş, böyle bir kontenjanın verilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen yetiştirilmesi konusunda bir talepte bulunmadığını anlatan Prof. Dr. Baydaş, Bakanlığın, önümüzdeki dönemde yerel dillerde başta Kürtçe ve Zazaca olmak üzere seçmeli ders konulması durumunda bu dersleri verebilecek öğretmenlerin nasıl sağlanabileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunduğunu aktardı.

Dillerin veya lehçelerin Türkiye'de herhangi bir lisans mezunu olmadığı için bu dersleri verebilecek öğretmenlerin mevcut olmadığını belirten Prof. Dr. Baydaş, Kürtçe, Zazaca ve diğer yerel diller ve lehçelerde ders verecek olan elemanların mutlak suretle eğitim fakültesi mezunu olmaları gerektiğini vurguladı.

Bingöl Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü'nde tezsiz yüksek lisans eğitimi gören öğretmenlerin ancak ders verebileceğini kaydeden Prof. Dr. Baydaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Kürtçe ve Zazaca bilen herkes ders veremez. Bu nedenle 500 kişi, 700 kişi meselesinden ziyade biz oturduk yeniden bir değerlendirme yaptık. Milli Eğitim Bakanlığı'nın istediği kriterlere uygun olan bu bölüm mezunlarını tezsiz yüksek lisans yaptıracağız. Bingöl Üniversitesi Senatosu olarak Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü, Zazaca dilinden 75, Kürt Dili ve Edebiyatı'ndan da 75 olmak üzere 2 ayrı sınıf olarak toplam 150 tezsiz yüksek lisans kontenjanı oluşturduk.

Zazaca dilinden 75, Kürt Dili ve Edebiyatı'ndan da 75 olmak üzere 150 tezsiz yüksek lisans kontenjanı açtık. Gazetelere ilan vererek bu kriterlere uygun olanlar bize müracaat ettikleri takdirde tezsiz yüksek lisansa başlayacaklar. 2 dönem gibi kısa bir süre içerisinde tezsiz yüksek lisans diplomalarını aldıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığı ihtiyacına binaen Kürtçe ve Zazaca derslerini verdirmek üzere bu öğretmenleri görevlendirecek.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.