1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu aşan hibe tahsisatı gerçekleştirildi
Bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu aşan hibe tahsisatı gerçekleştirildi

Bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu aşan hibe tahsisatı gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Ulusal Ajans tarafından 2012 başvurularının değerlendirme süreci sonunda Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig ve Gençlik Programları kapsamında yararlanıcı kuruluşlara bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu

A+A-

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Ulusal Ajans tarafından 2012 başvurularının değerlendirme süreci sonunda Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig ve Gençlik Programları kapsamında yararlanıcı kuruluşlara bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu aşan hibe tahsisatı gerçekleştirildi.
AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Ajans tarafından 2012 başvurularının değerlendirme süreci sonunda Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig ve Gençlik Programları kapsamında yararlanıcı kuruluşlara bin 16 proje için 22 milyon Euro’yu aşan hibe tahsisatı yapıldı. Bu kapsamda Avrupa’da başka Ulusal Ajansların kullanamadığı bütçelerden yaklaşık 1,5 milyon Euro da Türk Ulusal Ajansı’na verildi. Bu ilave miktar da bu tahsisat kapsamında Türkiye'deki yararlanıcılara kullandırıldı. Okul eğitimi, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanlarında faaliyet gösteren kamuya ait ve özel nitelikteki pek çok kuruma ve sivil toplum kuruluşuna sağlanan bu hibelerle gerçekleştirilecek projeler kapsamında toplam 22 bin 100 vatandaşın değişen sürelerle Avrupa ülkelerinde kendi alanlarıyla ilgili eğitim, öğretim ve gençlik faaliyeti alanında tecrübe edinmek amaçlı hareketlilik gerçekleştirmelerinin planlandığı belirtilen açıklamada Avrupa ülkelerindeki ortak kuruluşlarla gerçekleştirilecek bu faaliyetlerin gerek katılımcı bireylerin mesleki gelişimine, gerekse kuruluşların birikimine önemli katkılar sunmasının amaçlandığı bildirildi.
Yapılan bu hibe tahsisatıyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış şunları kaydetti:
"Anadolu’nun en ücra köşesindeki bir ilkokul öğrencisi ve öğretmeni de, bir halk eğitim merkezinde yetişkin eğitimi alan bir kursiyer de, meslek lisesinde okuyan veya çıraklık eğitimi alan bir tornacı adayı da, gençlere dönük faaliyette bulunan bir sivil toplum kuruluşu çalışanı da bu projelerde kendisine yer bulmuştur. Çoğu genç ve eğitim çağındaki bu vatandaşlarımızın Avrupa’da geçirecekleri faaliyet döneminin kendileri açısından ufuk açıcı birer tecrübe olacağına inanıyorum. Ayrıca, edindikleri bilgi ve becerileri döndüklerinde çevreleriyle paylaşarak ülkemizin yararına kullanacaklarına da inanıyorum. Ulusal Ajansımızın desteklediği projelerin bu anlamda ülkemizin sosyal kalkınmasında da önemli bir görev ifa ettiğini düşünüyorum."
Ulusal Ajans 2012 bütçesi kapsamında daha önce tahsis edilen ve yıl sonuna kadar tahsis edilecek diğer hibelerle birlikte eğitim, öğretim ve gençlik kuruluşlarına sağlanan hibe desteğinin yaklaşık 100 milyon Euro’yu, yararlanıcı sayısının da 55 bini bulması bekleniyor. Bütçe büyüklüğü bakımından Türk Ulusal Ajansı’nın programa katılan 33 Avrupa ülkesinin Ulusal Ajansları arasında üçüncü sıraya yükseldiği belirtilirken, Avrupa’da 25 yıllık bir geçmişi olan bu programlara katılımının dokuzuncu yılında “Üç Büyükler” arasına katılmasının, Ulusal Ajans ve Türkiye adına önemli bir başarı sayıldığı vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.