1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bem-Bir-Sen Hizmet Kolu Sözleşmesi imzaladı
Bem-Bir-Sen Hizmet Kolu Sözleşmesi imzaladı

Bem-Bir-Sen Hizmet Kolu Sözleşmesi imzaladı

Bem-Bir-Sen sitesinde aşağıdaki açıklamayı yaptı: Kamu İşveren Heyeti ile sendikalar arasında bir süreden beri görüşülen 2012 yılı toplu sözleşmeleri görüşmelerinde Bem-Bir-Sen Hizmet Kolu Sözleşmesi imzalandı.

A+A-

Bem-Bir-Sen sitesinde aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Kamu İşveren Heyeti ile sendikalar arasında bir süreden beri görüşülen 2012 yılı toplu sözleşmeleri görüşmelerinde Bem-Bir-Sen Hizmet Kolu Sözleşmesi imzalandı.
Kamu çalışanlarının tamamını ilgilendiren genel konulardaki tutanak, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen Heyeti tarafından verilen zamları yeterli bulunmayarak imzalanmadı. Bunun yerine Uyuşmazlık Tespit Tutanağı imzalandı. Konfederasyonumuz Memur-Sen Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvuracak. Hakem Kurulu’ndan çıkacak olan kararlar tüm kamu çalışanlarına uygulanacak ve yapılacak zamlar ile diğer haklardan tüm hizmet kolları yararlanacak.
Bilindiği üzere 4688 sayılı kanun gereğince, Kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren hususlarda Konfederasyon, hizmet kollarına ilişkin konularda ise yetkili sendikalar toplu sözleşme imzalama veya uyuşmazlık zabtı düzenlemeye yetkilidirler.

YEREL YÖNETİM HİZMET KOLU SÖZLEŞMESİ HAYIRLI OLSUN
Yıllardan beri imzaladığımız “sosyal denge sözleşmeleri” ile kamu sendikacılığının ufkunu açan Bem-Bir-Sen, yine bir ilki gerçekleştirerek, sendikal tarihe adını altın harflerle yazdırdı.
Bu yıl ilk defa yapılan 2012 yılı Yerel Yönetim Hizmet Kolu Sözleşmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay arasında TBMM’de imzalandı.

SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ TAVANININ ZAMSIZ HALİ 628 TL
Sendikamız tarafından 1994 yılından beri binlerce belediyede imzalanan sosyal denge sözleşmelerinin kanun gereği belirlenmesi gereken üst tavanı, zorlu geçen müzakereler sonucu en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 100’ü olarak belirlendi.
Böylelikle kamu görevlilerine yapılacak zamlarla da güncellenmesi sağlanmış oldu.
Müzakerelerin ilk günü Hükümet tarafından teklif edilen yüzde 15’lik tavan teklifi Sendikamızın “dikkate almıyoruz” tepkisi üzerine, Bakan Çelik tarafından yüzde 50 olarak revize edildi. Müzakereler sürecince Bem-Bir-Sen Heyeti’nin yakın takibi ve kulisleri neticesinde bu rakam yüzde 100 olarak toplu sözleşme metnine konulmuş oldu.
Bilindiği üzere 15 Mart 2012 tarihinden önce imzalanmış olan sosyal denge sözleşmeleri belirlenen tavanın üstünde kalması halinde, tavana takılmadan eski halinde devam edebilecek.
Buna göre toplu sözleşme metninde yer alan sosyal denge sözleşmesi tavanı zamsız halde 628 TL olarak belirlendi.

YEREL YÖNETİM SÖZLEŞMELİLERİNİN KADRO HAKKI İÇİN MUTABAKATA VARILDI
Toplu Sözleşme Kanunu gereğince, yeni bir kanunla düzenlenmesi gereken hususlar sözleşme metninde yer alamadığı için, yeni bir kanunla düzenlenmesi gereken hususları içeren maddeler ayrı bir metinde imza altına alındı.
Yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınması talebimiz, toplantı gündeminde tartışıldı. Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, sadece yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin taleplerine sıcak baktıklarını, diğer kurumlarda çalışanların kadro taleplerinin şu an için sıcak yaklaşmadıklarını ifade etti.
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu söz çerçevesinde yerel yönetim çalışanlarının kadroya geçirilmesi için gerekli çalışmanın yapılacağını belirtti.
Bu konuyu içeren madde hem genel hususulara, hem de hizmet kolumuzda yer alan maddelere yazılarak mutabakat altına alındı.
Mutabakatla imza altına alınan kadro hakkı konusunda Sendika olarak Bakan Çelik’ten bu konunun takvime bağlanması ve yazılı olarak ilan edilmesini talep ettik. Ancak yasa çıkarma yetkisi TBMM’ye ait olduğu için bu konuda yazılı bir takvimin olmasının mümkün olmadığı açıklandı.
Bakan Çelik, şifai olarak da yazılı mutabakat altına alınan bu konunun, çalışanların memnun olabileceği bir sürede çıkması için gayret göstereceğini ifade etti.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ARTIK “MECLİS KARARI İLE EK ÖDEME” YERİNE OTOMATİK OLARAK “GENEL EK ÖDEMEDEN” FAYDALANACAK
İmzalanan toplu sözleşme hükümlerinin Ek Ödeme başlığı ile belirlenen kısmında ise sözleşmeli personelin artık “meclis kararı ile ek ödeme” yerine otomatik olarak “genel ek ödemeden” faydalanması konusu imza altına alındı.
Madde 6 ile belirlenen bu konuda sözleşmede şöyle denildi:
“ 3/1 2012 tarihli ve 2012/2665sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Karar”ın 1. Maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında yer alan sözleşmeli personele yapılmakta olan ek ödeme, sözleşmeli çalıştırılmasına esas alınan kadro unvanında sözleşmeli personel olarak geçen hizmet süresine göre aynı kadro unvanı için 375 sayıl Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı cetvelde belirlenen ek ödeme oranları üzerinden, meclis ve yönetim kurulu kararı aranmaksızın anılan Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde ödenir”.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ KONUSUNDAKİ NÜFUS SINIRI DÜŞÜRÜLDÜ
Yerel yönetim çalışanlarının fazla çalışma ücretleri konusunda daha önce esas alınan belediyelerdeki nüfus sınırı uygulamasındaki rakam düşürüldü.
Madde 7 ile hüküm altına alınan düzenlemede şöyle denildi:
“1/7/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na ekli (K) Cetvelinin “III-Fazla Çalışma Ücreti” kısmının “A.Saat Başı Fazla Çalışma Ücreti” bölümünün 2/g maddesindeki “250.000” ibaresi, “200.000” olarak uygulanır”

İKRAMİYELERDE ARTIŞ
1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 22. Maddesinin son fıkrası, 5302sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 36. Maddesinin son fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesinin son fıkrasında yer alan “20.000” gösterge rakamları “25.000” olarak, “30.000” olan gösterge rakamları ise “36.000” olarak değiştirildi.
Buna göre toplam memur sayısının yüzde 10’unu geçmemek üzere verilen ikramiyelerdeki gösterge rakamlarında artış sağlandı.
Daha önce 20.000 olup 25.000’e yükseltilen göstergelerdeki ikramiyelerde 330 lira (yılda iki defa olduğu için 660 TL), 30.000’den 36.000’e çıkartılan göstergelerdeki ikramiyelerde ise 397 liralık (yılda iki defa olduğu için 794 TL) bir artış sağlandı.

KAMU GÖREVLİLERİNİN GENELİNE YÖNELİK KONULAR İÇİNDE İMZALANAN HİZMET KOLU TALEPLERİMİZ
1- Sözleşmeli personelin (399 sayılı KHK II sayılı Cetvel, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi, 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi ve kurumsal sözleşmeli personelin isteğe bağlı olarak) ve 4-C kapsamındaki geçici personelin kadroya atanması.
2- 2009/79 sayılı fiili hizmet süresi zammı uygulamasına ilişkin Genelgede gerekli düzenlemelerin yapılması.

YEREL YÖNETİM HİZMET KOLUNUN MUTABAKATA ALINAN DİĞER TALEPLERİ
1- Belediye çalışanlarının aylıklarının zamanında ödenmesini teminen ilgili mahalli idarenin İller Bankasından gönderilen genel bütçe vergi gelirleri payından personel giderlerine ilişkin tutarın, söz konusu personele ödenmek üzere kesilmesi.
2- Mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel ile açıktan vekil olarak atanmış olanların memur kadrolarına atanması.
3- Mobbing izleme kurulları kurulması.
4- Yıllık izinlerin iş günü ve kademe esasına göre belirlenmesi, en az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlara yıllık izin verilmesi,
5- İtfaiye ve acil afet birimlerinde “kurbağa adam” olarak görev yapan personelin sertifika sorununun çözülmesi.
6- Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelikte gerekli düzenlemelerin yapılması.
7- Zabıta v.b. görev yapan personele göreviyle ilgili yargısal durumlarda avukat tahsis edilmesi, zabıta çalışanlarının görevleri gereği başta seyyar satıcılar olmak üzere gece kondu bölgelerinde yapmış oldukları görevlerden dolayı karşılaştıkları saldırılara karşı can güvenliğini sağlayıcı teçhizatların verilmesi.
8- AFAD çalışanlarının statülerinin belirlenmesi için çalışma yapılması.
9- Zabıta personeli ile kurbağa adamlara fiili hizmet zammı verilmesi.

 

Tutanağın 1. sayfası için tıklayınız.

Tutanağın 2. sayfası için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.