1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Belediyeler ekolojik kentsel gelişim için uluslararası protokol imzaladı
Belediyeler ekolojik kentsel gelişim için uluslararası protokol imzaladı

Belediyeler ekolojik kentsel gelişim için uluslararası protokol imzaladı

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İsveç Karlstad, Gaziantep Büyükşehir, Muğla ve Antakya belediyeleri ile işbirliği protokolü imzaladı.

A+A-

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İsveç Karlstad, Gaziantep Büyükşehir, Muğla ve Antakya belediyeleri ile işbirliği protokolü imzaladı.

Türkiye Belediyeler Birliği ve İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği ortaklığında, İsveç Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TUSELOG programı kapsamında 19 Türk ve 5 İsveç belediyesi, 24 ay sürecek işbirliği projelerini oluşturdu.

TUSELOG programının İzmir'de yapılan açılış toplantısına katılan Mustafa Bozbey, 'Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Gelişim' konusunda hazırlanan proje kapsamında başarılı bir işbirliği yapılacağına inandığını söyledi. Nilüfer Belediyesi'nin 2007 - 2011 yılında gerçekleştirilen TUSENET projesinde de İsveç Umea, Osmangazi, Yıldırım, Altındağ ve Tepebaşı belediyeleri ile başarılı bir çalışma yaptığını ve İsveç Umea Belediyesi ile kardeş şehir olarak ortaklığı sürekli hale getirdiğini belirten Bozbey, belediyelerin başkan ve görevlilerine de teşekkürlerini iletti.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Karlstad Belediye Başkan Vekili Magnus Persson, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Sezer Cihan ve Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Meclis üyesi Faik Selçuk Kızılkaya protokolü imzalarken, proje ekibine başarılar dilediler.

Nilüfer Belediyesi'nin de içinde yer aldığı 'Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Gelişim' projesi kapsamında proje ortağı belediyeler sürdürülebilir kalkınma perspektiflerine göre ekolojik bir kent planlamasının nasıl olması gerektiğini tartışarak yerelde planlanan projelerde uygulama yapmayı hedefliyor.

TUSELOG programı kapsamında Türkiye’den 19 belediye ile İsveç’ten 5 belediye arasında oluşturulan ortaklık modülleri için iş birliği protokolleri imzalandı. Huddinge Belediyesi ile Çorum, Manisa, Şişli ve Tarsus belediyeleri arasında belediye hizmetlerinde verimlilik ve kalite alanında; Kalmar Belediyesi ile Giresun, Ordu, Osmangazi belediyeleri arasında Türk-İsveç Cinsiyet Eşitliği Ağı Projesi alanında; Karlstad Belediyesi ile Antakya, Gaziantep, Muğla ve Nilüfer belediyeleri arasında sürdürülebilir ekolojik kentsel gelişim alanında, Linköping Belediyesi ile Burdur, Erzincan, Karaman ve Malatya Belediyeleri arasında biyobozunur ve geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda farkındalığın artırılması konusunda; Umea Belediyesi ile Bornova, Büyükçekmece, Karşıyaka ve Zeytinburnu belediyeleri arasında enerji verimliliği önlemleri ve kamu farkındalığı oluşturma yöntemleri konularında protokol imzalandı.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.