1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bekir Bozdağ'dan 4+4+4 yorumu
Bekir Bozdağ'dan 4+4+4 yorumu

Bekir Bozdağ'dan 4+4+4 yorumu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 4+4+4 eğitim sistemine değil, okullarda Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasına karşı çıktığını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 4+4+4 eğitim sistemine değil, okullarda Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasına karşı çıktığını söyledi.
Yozgat İmam Hatip Lisesi Mezunları Vakfı'nın mezunlar günü toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmada meslek lisesi mezunlarının artık istedikleri üniversiteye gidebileceklerini söyledi. Meslek lisesi mezunlarına Türkiye’nin çok büyük ihtiyacının bulunduğunu ve sadece imam hatip lisesinden mezun olanlara değil endüstri meslek liselerinden ve diğer meslek liselerinden mezun olan insanlara sanayinin, ekonominin çok ihtiyacı olduğunu ifade eden Bozdağ, “2001 yılında yapılan düzenleme meslek eğitimini adeta öldürdü. Onun için meslek liselerinin orta kısmını açmasına imkan veren düzenlemeyi yaptık. Hem bu noktada imam hatiplerin orta kısımları dahil diğerlerinin de açmasına imkan veren adımları attık. Çünkü yanlışı ayakta tutmak Türkiye’ye zarar veriyor. Birilerinin inadını yaşatmak bu ülkeye zarar veriyor. Bizim doğruları yapmamız lazım ve ülkemizin doğru olduğuna inandığımız adımları attık, atmaya da devam edeceğiz. Tabii ilahiyat fakültelerine sadece imam hatip lisesi mezunları gitmeyecek, ona da son verdik. Endüstri meslek lisesi, ticaret lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi hangi liseden mezun olursa olsun evlatlarımıza bu okulların kapısı açılmış oldu. Çünkü artı puanları ortadan kaldırdık, kim ne kadar yapıyorsa o gidip okuyacak, o gidip oralarda eğitimini devam ettirecek. Bunun da yolunu açtık. Bütün okulları bütün evlatlarımıza açtık. Bütün okulların yönünü bütün üniversitelere gidecek şekilde çevirdik, engellerin tamamını ortadan kaldırdık. Hangi evladımız bu ülkede hangi fakülteyi okumak istiyorsa ona imkan verdik, seçme hürriyetini verdik, yasal engelleri ortadan kaldırdık. Şimdi tam bir hürriyet içerisinde isteyen istediği yere gidip oralarda eğitimini devam ettirecek. Dayatmacı bir eğitim anlayışına, dayatmacı bir mantığa son verdik. Hürriyeti esas aldık, imkanlarda ve fırsatlarda eşitliği esas aldık ve bunu da yasalarla hayata geçirdik. İnşallah bu böyle de devam edecektir” dedi.

“CHP 4+4+4’E DEĞİL. KUR’AN-I KERİM’İN SEÇMELİ DERS OLMASINA KARŞI”
Seçmeli dersler konusunda da tarihi bir adım attıklarına değinen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Sadece Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatını ikinci dört ve ondan sonraki dörtlerde seçmeli dersler arasında okutulması değil, pek çok hususun seçmeli dersler vasıtasıyla öğrencilerimizin tercihlerine bağlı olarak okutulmasına imkan veren adımlardır. Bu öğrencilerimizin kabiliyetlerine göre eğitim almalarına yönlendirme ve diğer işlerin bilimsel verilere uygun yapılabilmesinin bir alt zeminini oluşturuyor. Bütün dünyada böyle okutuluyor, onun yolunu açtık. İlla şunu tercih edeceksiniz diye bir baskı yok. İsteyen istediğini tercih edecek, bu noktada da bir hürriyet getirdik. Ama maalesef bu düzenleme CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Ben buradan Yozgat İmam Hatip Mezunları Vakfı’nın bu toplantısından bir kez daha ifade etmek isterim. CHP esasında bu düzenlemenin 4+4+4’ün kısmına değil, bana sorarsanız, bu düzenlemenin içerisinde Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatını öğretecek derslerin seçmeli dersler arasına konmasına ve meslek liselerinin orta öğretimlerinin açılmasına imkan veren düzenlemeye karşıdır. Bu karşıtlığını gizlemek için başka şeyler söylüyor. Biz hep söyledim eğer CHP kesintisiz olan sistemin kesintili hale getirilmesine karşıysa, Anayasa Mahkemesi’ne gittiğinde söyleyeceği şey çok basit. Bu kesintili kısmını Anayasa Mahkemesi’ne götürür, Anayasa Mahkemesi o kısmına karar verir. Eğer samimiyseniz onu yapın ama samimi değiller, bu noktadır. Neden değiller? Çünkü onların derdi kesintisizin kesintiliye dönüşmesi değil, çok net söylüyorum. Gerçekten bir partinin siyasal duruşunu tespit anlamında söylüyorum. CHP bu ülkenin evlatlarının, bu ülkenin okullarında Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatının seçmeli dersler arasında da olsa okutulacak olmasından fevkalade rahatsızlar. Rahatsızlar, sebebi dediğim gibi 12 yıl olması falan değil. Bu 12 yılın adalet üzerine olması, eşitlik üzerine olması ve hürriyet üzerine olması, velilere ve yavrularımıza seçme hakkının tanınmasından kaynaklı büyük bir rahatsızlıktır. Onu hep beraber zaman içerisinde göreceğiz. Anayasa Mahkemesi ne yapacak onu da göreceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.