1. HABERLER

  2. DİNİ

  3. Bedelli Askerlik Caiz midir?
Bedelli Askerlik Caiz midir?

Bedelli Askerlik Caiz midir?

Bedelli askerliği de içeren torba yasa teklifinin TBMM Başkanlığına sunulması üzerine akıllara "Bedelli Askerliğin Caiz midir?" sorusu takıldı. İşte çeşitli hocaların konu ile ilgili görüşleri...

A+A-

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminde başlayan ve sonraki dönemlerde süregelen bir uygulamaya verilen isimdir. Bu uygulamaya göre bedelli askerli, aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması veya askere gitmeme karşılığı olarak nakit bedel ödenmesi mantığıdır.

Bu uygulama hakkında görüş beyan eden bazı ilahiyatçı ve din adamlarının görüşleri şu şekilde:

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Hüseyin Kayapınar:

“Bizim, vatanımıza ve devletimize karşı borcumuz vardır. Devletimiz bizden ne isterse veririz; canımızı isterse canımızı malımızı isterse malımızı veririz. Devleti yönetenler, devletin ve toplumun menfaatine neyse onu yapmak durumundadırlar. Askere gidecek olanların sayısında epey bir birikim olmuş. Bu kadar insanı askere almaktansa bedelini alıp hizmetlerde kullanılması konusunda karar alınmış. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bedelli askerlik yapanlar asker kaçağı olmuyor. Çünkü askere gitme kanunu çıkaran devlet, şimdide belli şartlarda bedel ödemek suretiyle isteyenlerin askere gitmeyebileceğini söyledi. Bunda bir sakınca olmamakla beraber meseleyi vicdan azabı olarak ele almayı gerektiren bir durum da yoktur.”

Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca)

“Bazen orduya asker lazım olur, bazen para lazım olur. Burada devlet yönetimi ihtiyaç neye göreyse, gerekli olanı en mühimden başlayarak ona göre davranıyor.

İs­la­mi bir hü­kü­met da­hi ol­sa ba­zen or­du­ya as­ker la­zım olur, ba­zen pa­ra la­zım olur. Bu­ra­da dev­let yö­ne­ti­mi ih­ti­yaç ne­ye gö­rey­se, ge­rek­li ola­nı en mü­him­den baş­la­ya­rak ara sı­ra böy­le şey­ler ya­pı­yor­lar. İh­ti­yaç ney­di de ne yapıl­dı­ğı­nı bil­me­di­ğim için uy­gun mu­dur de­ğil mi­dir ce­vap ve­re­mi­yo­rum. İkin­ci kı­sım ise, dev­let böy­le bir uy­gu­la­ma yap­mış­sa in­san­la­rın bu im­kân­dan ya­rar­lan­ma­sı ca­iz­dir. Öbü­rü­nün pa­ra­sı yok git­mek zo­run­da ama bu kul hak­kı­na gir­mez.”

İsmailağa Fıkıh Kurulu üyesi Fatih Kalender Hoca:

”Bedelli askerlik devletin çıkaracağı bir yasayla yani devletle alakalı bir meseledir. Nitekim devlete asker lazım olduğu gibi para da lazım olur. Bu açıklanan şartlara uyuyorsanız, yalan beyan, evrakta sahtecilik gibi işlere bulaşmıyorsanız bedelli askerlikte bir mahsur yoktur.”

Hayrettin Karaman:

“Eğer bir memleketin savunması bir kısım insanların asker olmasıyla elde ediliyorsa, bazı insanların da mutlaka doğrudan askere gitmesi zorunlu yani zaruri değilse, birilerinin para vermek suretiyle bu vazifeyi yerine getirmesinde bir sakınca olmaz. Çünkü savunmak için paraya da ihtiyaç vardır. Burada problem şudur: Bazı insanlar askere gitmek istemiyor ve fakat yoksul olduğu için askere gitmek zorunda kalıyor. Bu noktada bir haksızlık var.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum