1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başörtünü çıkart, mühendis belgeni verelim
Başörtünü çıkart, mühendis belgeni verelim

Başörtünü çıkart, mühendis belgeni verelim

Bursalı Yüksek İnşaat Mühendisi Nurten Topaloğlu, projelerine imza atabilmesine imkan sağlayacak 'serbest inşaat mühendisliği belgesi'ni başörtülü fotoğrafı gerekçesiyle alamıyor.

A+A-

Bursalı Yüksek İnşaat Mühendisi Nurten Topaloğlu, projelerine imza atabilmesine imkan sağlayacak 'serbest inşaat mühendisliği belgesi'ni başörtülü fotoğrafı gerekçesiyle alamıyor. Normal şartlarda 1 haftada çıkan belge için 1,5 aydır bekleyen genç mühendis, "Nüfus cüzdanımda ve pasaportumda başörtülü fotoğrafım bulunurken, içinde 'serbest' yazan bir belgeyi ben niye alamıyorum" diye tepki gösteriyor. Hukuk dışı yasağın uygulayıcıları ise bu yasağa yönetmelik kılıfı bulmuş durumda.

Bursa'da 2007 yılında mezun olduktan sonra 5 yıl boyunca çeşitli firmalarda mesleğini devam ettiren Yüksek İnşaat Mühendisi Nurten Topaloğlu, kendi iş yerini açtı. Topaloğlu, inşaat projelerini imzalama yetkisini kendisine verecek serbest inşaat mühendisliği belgesi almak için Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası'na (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi aracılığıyla başvuru yaptı. Normal şartlar içinde en fazla 1 hafta içinde verilen belgenin yaklaşık 1,5 aydır kendisine verilmediğini belirten Topaloğlu, Ankara'daki genel merkezden gelen yazıdan sonra şok oldu. Aynı zamanda İMO Bursa Şubesi'nde yönetim kurulu üyeliği görevini yapan Topaloğlu, başörtülü fotoğrafı sebebiyle Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi verilmediği ortaya çıktı. İMO Bursa Şubesi'nin internet sayfasında başörtülü fotoğrafı olan genç mühendis, yaşadıklarını anlattı.

Bir mühendisin başörtü çilesi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Topaloğlu, 19 Eylül tarihinde Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi almak için İMO Bursa Şubesi'ne başvurduğunu söyledi. Belgelerin Ankara'daki TMMOB genel merkezinden verildiğini ifade eden Topaloğlu, oda aracılığıyla evraklarının Ankara'ya gittiğini vurguladı. Ankara genel merkezden kendisine telefon aracılığıyla gelen "başörtülü fotoğrafınızdan dolayı evraklarınızı kabul edemiyoruz" cevabının kendisini şok ettiğini söyleyen Topaloğlu, "Başörtülü fotoğraf ile belge verilmeyeceğini ifade ettiler.

Daha sonra genel merkezde yönetim kurulu üyeleri ile konuştum. Onlara durumu anlattık. Evrakımızdaki bu durumu bir şekilde çözmelerini istedik. Ayın 24'ünde gelen yazıyla bana döndüler. Yazıda, 'bu belgenin resmi nitelik taşıması ve kamuya açık olması nedeniyle belgeye yapıştırılacak fotoğrafın başı açık olması zorunluluğu vardır. O yüzden evraklarınızı geri gönderiyoruz' denildi" diye konuştu.

"Olay beni olumsuz yönde etkiledi"

Belge alma sürecinin normalde 1 hafta olduğunu, fakat kendisinin 1,5 aydır belgesini almayı beklediğini söyleyen Topaloğlu, "Ben de bu dönemde imzalamam gereken projeleri imzalayamadım. İşlerim aksadı. Moral olarak da kötüyüm. Belge bir hafta içinde çıkabilir. Hatta 3-4 gün içinde sahibine ulaştırılabiliyor. Yeni bir ofis açtım. Daha moralli olmak gerekirken bu olmadı. Bu olay beni negatif etkiledi" diye konuştu.

"Anlamsız bir uygulama"

"Böyle bir uygulamayı anlamsız buluyorum" diyerek tepkisini dile getiren Topaloğlu, "Belgede, 'kamuya açık olma sebebiyle başörtülü fotoğraf kabul edilemez' deniliyor. Bu da benim için anlamsız. Adında 'serbest' kelimesi geçen bir belge sonuçta. Ama ben tamamen özel tercihim olan 'başörtüsü' sebebiyle alamamak bana gerçekten anlamsız geliyor" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, odanın yönetim kurulu üyesi olan Topaloğlu'nun belgesini alması için sürecin devam ettiğini belirterek, "Ankara ile görüşmelerimiz sürüyor. Cevap bekliyoruz. Bu Kasım ayının 10'una kadar bu sürecin tamamlanacağını umuyoruz. Belge bir yönetmelik engeline takıldı ama konunun çözüme kavuşacağını umuyoruz" dedi.

"Nüfus cüzdanımda başörtülü fotoğrafım var ama belge alamıyorum"

Topaloğlu, bu durumun ardından genel merkezle birkaç kez daha telefon görüşmesi yaptıklarını kaydederek, "Aynı evrakları yine başörtülü fotoğraf ile Ankara'ya gönderdik. Oda yönetim kurulunda çözümlenmezse, TMMOB'de çözümlenmesini istedik. Ben daha sonra buraya bir dilekçe yazdım. Dilekçemde, 'Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve pasaportumda başörtülü fotoğraf olabiliyor. Bu yüzden odadan serbest inşaat mühendisliği belgesi de alabilirim' diye yazdım. Daha sonra bize genel merkez yönetim kurulu kararları geldi. Olayın genel merkeze sevk edildiği söylendi" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.