1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Başkan Çakır, Doğanşehirlilere büyükşehir statüsünün avantajlarını anlattı
Başkan Çakır, Doğanşehirlilere büyükşehir statüsünün avantajlarını anlattı

Başkan Çakır, Doğanşehirlilere büyükşehir statüsünün avantajlarını anlattı

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğanşehir ve bağlı beldelerde temaslarda bulunarak ilçe halkına büyükşehir statüsünün getirdiği yenilikleri anlattı.

A+A-

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğanşehir ve bağlı beldelerde temaslarda bulunarak ilçe halkına büyükşehir statüsünün getirdiği yenilikleri anlattı.

Ahmet Çakır, Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Soğukpınar ve Belediye Başkanı İbrahim Karaman'ı makamlarında ziyaret etti. Karaman, düzenledikleri Elma Festivali'ne verdiği destek için Çakır'a plaket verdi. Daha sonra esnaf ziyaretleri yapan Çakır, sorunları dinledi.

Malatya'nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla sorumluluklarının arttığını ifade eden Çakır, ilçe ve belde ziyaretlerinde durum ve sorunlar hakkında tespit yaptıklarını belirtti. Bu çerçevede yeni bir yol haritası çıkaracaklarını kaydeden Çakır, böylece daha planlı ve sağlıklı bir şehir yapısı oluşacağını ifade etti. Büyükşehir sürecinde ilçe ve belde ziyaretlerine devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte sorumluluklarının da arttığını söyledi.

Yapılan gezilerde ilçe ve beldelerin mevcut yapısını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Çakır, "Malatya Büyükşehir ile birlikte yeni bir yapılanma sürecine giriyor. İlçe ve belde gezilerine bütün teknik arkadaşlarımız katılıyor. İlçe ve beldelerimizin mevcut yapısı, sorunları ile ilgili tespitler yapıyoruz ve Büyükşehir Yasası'nı anlatıyoruz. Arkadaşlarımız süreç içerisinde sorunların planlamasını yani yol haritasını ortaya çıkarıyorlar. Büyükşehir ile birlikte bu sorunları hızlı bir şekilde çözmeye gayret edeceğiz. Malatya’nın gelişmişliği hızlanacak. Daha planlı ve sağlıklı bir şehir yapısı oluşacak. Köylerimize ve beldelerimize hizmetlerimiz artacak." dedi.

İlçe ve beldelerin gelirlerinin düşük olmasının hizmetlerde aksamalara neden olduğuna değinen Çakır, büyükşehir statüsü ile birlikte maddi kaynakların artacağını ve bu kaynakları eşit bir şekilde Malatya geneline harcayacaklarını belirtti.

Başkan Çakır, "İlçe ve belde belediyelerimizin makine ve araç parkı çok yetersiz. Özel İdare aracılığıyla bugüne kadar önemli hizmetler yapıldı. Biz özel idareyi çok güçlü bir hale getireceğiz. Mevcut araç parkının eksikliklerini giderip, yeni araç ve gereçler alacağız." diye konuştu.

Temasları sırasında Başkan Çakır'a eşlik eden AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci de büyükşehire hazır bir Malatya için çalıştıklarını kaydetti.

Büyükşehir statüsünden 30 şehrin faydalanacağını vurgulayan Tüfenkçi, "Büyükşehir ile birlikte Malatya’ya ayrılan kaynaklar 2–3 kat artacak. Zor dönemlerden geçen ve kısıtlı imkanlarla hizmet üreten ilçe ve belde belediyelerimiz bu süreçten en çok faydalanacak yerlerdir. Malatya Büyükşehir olmasıyla birlikte hizmet atağına kalkacak. Malatya’dan başlayarak bütün ilçe ve beldelerimize hizmetler dalga dalga yayılacak." şeklinde konuştu.

Beldelerde vatandaşlarla da sohbet eden Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret ettiği esnafların sorunlarını da dinledi.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.