1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BASK Genel Başkanı Resul AKAY "Hakem Heyetine başvurmayın..."
BASK Genel Başkanı Resul AKAY "Hakem Heyetine başvurmayın..."

BASK Genel Başkanı Resul AKAY "Hakem Heyetine başvurmayın..."

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul AKAY, Toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının sürpriz olmadığını, perşembenin gelişini yalnızca masaya oturan sendikaların göremediğini belirterek, bu aşam

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul AKAY, Toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının sürpriz olmadığını, perşembenin gelişini yalnızca masaya oturan sendikaların göremediğini belirterek, bu aşamadan sonra Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurmak zaman israfıdır. Fantezidir. Dahası toplum mühendisliğidir. Masaya oturan sendikalar yek pare bir şekilde alanlara çıkmalıdır.
AKAY açıklamasını şöyle sürdürdü.
Kamu Görevlileri Hakem Heyeti uzlaşmazlıkları karara bağlayacaktır. Yani Memur Sendikaları Heyeti ile İşveren Heyeti arasındaki ihtilaflara arabuluculuk yapacaktır. Toplu sözleşmenin kapsamını belirleyen 28’inci maddede yazılı hususlarla ilgili İşveren Heyetinin (katsayı artışı hariç) hiçbir önerisi olmamıştır. Dolayısıyla Kamu Görevlileri Hakem Heyeti 2012 Yılı için yüzde 3,5+4, 2013 Yılı için yüzde 3+3 oranındaki artışın dışında hiçbir konuda karar veremeyecektir.
Bu nedenle Hakem Heyetine başvurmak yersiz, gereksiz ve anlamsızdır. Hakem Heyetine başvurmak toplu görüşmenin kapsamında belirtilen pek çok hakkın gaspını meşrulaştırma anlamına gelecektir.
Masaya oturan sendikalarını Milli Futbol Takımındaki gençleri örnek almaları halinde sorunun kendiliğinden çözüleceğini, Hükümetin makul ve meşru talepleri karşılamakta gösterdiği direncin kırılacağını belirten BASK Genel Başkanı Resul AKAY açıklamasının sonunda şunları kaydetti.
Enflasyonun yüzde 11’i aştığı, yalnızca doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 10 oranında zam yapıldığı bir süreçte 5 Milyon Memura, 2 Milyona yakın emekli, dul yetime sefalet zammını öneren Hükümete masada söylenecek söz bitmiştir.
Memur-Sen’e tarihi bir sorumluluk düşmektedir. Tüm konfederasyonları toplamalı ve eylem kararı belirlenmelidir. Eyleme yan çizen konfederasyonlar olursa MEMUR-SEN tek başına eylem kararı almalıdır. Ancak bu eylemler dostlar alışverişte görsün kabili eylemler olmamalı, eylemler, eylem gibi olmalıdır. Memuru yok sayan hiçe sayan Hükümet her platformda protesto edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.