1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakandan 4+4+4 açıklaması
Başbakandan 4+4+4 açıklaması

Başbakandan 4+4+4 açıklaması

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin ''4+4+4'' olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini reddetmesiyle ilgili olarak, ''CHP'nin şekil açısından, usul açısından yapmış olduğu müracaatı, Anayasa Mahkemesi değerlendirdi ve malum

A+A-

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin ''4+4+4'' olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini reddetmesiyle ilgili olarak, ''CHP'nin şekil açısından, usul açısından yapmış olduğu müracaatı, Anayasa Mahkemesi değerlendirdi ve malum reddetti. Şimdi ise esasla ilgili olarak böyle bir müracaatı yapacaklarından bahsediyorlar. Tabii ben olayın detaylarına girmeyi lüzumsuz addediyorum ama bu bir şeyi tabii ortaya koyuyor. CHP'nin, özellikle Genel Başkanı'nın ne kadar samimiyetten uzak olduğunu ortaya koyuyor. Bu konuyla ilgili meydanlarda, televizyonlarda farklı farklı açıklamalar yaptılar. İşte buyurun; şimdi, şekille tatmin olmadıkları gibi esasla ilgili olarak müracaat ediyorlar. Demek ki, bunların derdi başka. Açıklama yapan hanımefendi farklı farklı şeyler söylüyor. 'Başka bir şey zaten beklemezdik' gibi bazı yaklaşım türleri ki, bunlar çok daha çirkin. Bunun aksini bizim de söylememiz geçmişe yönelik herhalde mümkündür. Çünkü bu ülkede milletinin yarısının oyunu alan bir siyasi parti hakkında nelerin yapıldığı ortadadır. Bu, çok çirkin bir yaklaşmadır. Anayasa Mahkemesi'nin yapısına yönelik böyle bir yaklaşım tarzını da bir hukuk devletinde hoş görmek doğru değildir" ifadelerini kullandı.
Erdoğan, diğer bir gazetecinin, ''Pakistan'da bir açıklama yapmıştınız ve 'Kürt sorununda siyasi muhatabımız BDP'dir' demiştiniz. Bunun üzerine BDP, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile bir görüşme talebinde bulunmuştu. Görüşmenin içeriğinde ise İmralı'ya ziyaret talebi olduğu ortaya çıktı. Bu talebi nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, ''Biz terör örgütü ile mücadele ederiz ancak parlamentodaki uzantısıyla da müzakereye varız. Bunlardan biz uzak değiliz. Fakat karşımızdakiler bir defa siyaseti nasıl yapacaklarını veya bu tür müzakereleri nasıl yapacaklarını, nasıl yaklaşacaklarını, bunu bilmiyorlar. Eğer siz kalkıp bu müzakereleri bile bir hukuk devletinin içerisinde olması gereken çerçevede değil de farklı talepler için yapacaksanız, o zaman bizim bu kadar boş vaktimiz yok. Nitekim şimdi de böyle bir Adalet Bakanı'ndan talebin içeriğinde İmralı konusu olunca, bu konuda zaten tavır bellidir. Bu bir siyasi müzakere değildir, bu çok farklı bir şekilde her şeyi belli olan bir netice için zaman kaybıdır ama çok çok ciddi meselelerle alakalı, gündemi belli olan bazı görüşmeler için her zaman ben de arkadaşlarım da müzakereye açık olduğumuzu söyledik. Herhalde daha farklı bir şeyi bizden kimse beklemez" cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.