1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Bakanlıktan 9 ürün hakkında toplatma kararı verdi
Bakanlıktan 9 ürün hakkında toplatma kararı verdi

Bakanlıktan 9 ürün hakkında toplatma kararı verdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 9 ürün hakkında toplatma kararı verdi. Bu yılın 10 ayında 23 bin 633 ürün denetlenirken, bu ürünlerden 2 bin 519’u güvensiz bulundu.

A+A-

Bu yılın 10 ayında 23 bin 633 ürün denetlenirken, bu ürünlerden 2 bin 519’u güvensiz bulundu.

Uygunsuz bulunan ürünlere yönelik 439 bin 337 lira idari para cezası uygulanırken, toplatma kararı verilen ürünler arasında oda ısıtıcıları, gece lambası ve tost makinası da yer alıyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2012 yılının ilk 10 aylık döneminde 23 bin 633 farklı marka ve model ürünün denetlendiğini, güvensiz bulunan 9 ürün için daha toplatma kararı verildiğini açıkladı. Bakan Ergün, bakanlığımız yürüttüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Faaliyetleri ile piyasaya sunulan ürünlerin teknik mevzuatına uygunluğunu sağlayarak tüm kullanıcıların sağlığını, can ve mal güvenliğini ve çevreyi korumayı amaçlandığını vurgulayarak, "Bu kapsamda asansörler, elektrikli ekipmanlar, basınçlı ekipmanlar, gaz yakan cihazlar, makineler, otomotiv, aerosol kaplar, atex ürünleri, ayakkabılar, kazanlar, sivil kullanım amaçlı patlayıcılar, taşınabilir basınçlı ekipmanlar, tekstil ürünleri, teleferikler, hazır ambalajlı mamuller, zorunlu standartlar ve düzenlenmemiş alanda yer alan ürünler üzerinde denetim faaliyetleri yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Bakanlığımız denetim sorumluluğundaki ürünler, çoğu doğrudan tüketicilere de ulaşan ürünlerdir. Bu kapsamda Bakanlığımızca 2012 yılının ilk 10 aylık döneminde; toplam 23 bin 633 farklı marka/model ürün denetlenmiş, 2 bin 519’u uygunsuz bulunmuş ve uygunsuz bulunan ürünlere yönelik olarak 439 bin 337 lira idari para cezası uygulanmıştır. 90 adet farklı markadaki ürün teste gönderilmiş, testlerden yüzde 56'sı uygunsuzluk ile sonuçlanmış ve güvensiz bulunmuştur. Güvensiz bulunan 9 farklı marka/modelde ürün için toplatma kararı tedbiri uygulanmıştır." dedi.

Yangın ve elektrik çarpma riskleri taşıyan bu ürünlere yönelik verilen toplatma kararlarından sekizi elektrikli ekipmanlar grubunda yer alan 4 farklı marka infrared oda ısıtıcısının, 2 farklı marka gaz dedektörü, bir gece lambası ve bir tost makinasına ilişkin; biri ise basınçlı ekipmanlar ürün grubunda yer alan yangın söndürücüye ilişkin olduğunu aktaran Ergün, "Tüketicilerin sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden, yaralanma ve ölümlere yol açan elektrikli ısıtıcılara, patlayan elektrik kablolarına, alarm vermeyen gaz dedektörlerine ve yangın söndürmeyen tüplere karşı denetimlerini arttıran Bakanlığımız, bu ürünlerin denetimini yaygınlaştırmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği her şeyin üstündedir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.