1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık çocuklar için site kurdu
Bakanlık çocuklar için site kurdu

Bakanlık çocuklar için site kurdu

Bakanlık 4 kategoride çocuklara çevre bilinci aşılamak için düğmeye bastı.

A+A-

Bakanlık 4 kategoride çocuklara çevre bilinci aşılamak için düğmeye bastı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çocuklara çevre bilinci aşılayacak. Çevre Kulübü, Çevre dergisi, bakanlığın internet sitesi çevre sayfası ve çevre kartları, çevreye duyarlı çocukları bekliyor. Bakanlık 4 kategoride çocuklara çevre bilinci aşılamak için düğmeye bastı. Proje, gelişmekte olan Türkiye’nin 2009 yılı sonunda AB ile müzakereye açtığı Çevre Kriterleri’nin yerine getirilmesinde de önemli katkılar sağlayacak.

İlk uygulama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde gerçekleşti. Bakanlık, çocuklara yaşanabilir çevre anlayışını kazandırmak ve eğlenceli bir çevre görüşü sunmak için 'Çevre, Şehir ve Çocuk' adlı bir internet sitesi kurdu. Sayfada çocukların çevre ile ilgili merak ettiği terimleri öğrenebilmeleri için çevre sözlüğü ve çocukların bilgi sahibi olması için üç seçenekli, on sorudan oluşan test yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinden ulaşılan ve yayınlanmaya başlayan sitede çevre bilinci ile ilgili oyun ve etkinlikler de yer alıyor. Çocukların sayfada eğlenceli vakit geçirmelerinin sağlanması ve eğlenirken ‘çevre bilincinin kazandırılması’ için 4 oyun (puzzle, labirent, çöp toplama oyunu ve kelime avı) bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, devlet kuruluşları arasında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’nın ardından çocuklarla ilgili siteyi hayata geçiren dördüncü kamu kuruluşu oldu.

ÇEVRE KULÜBÜ ÜYESİ ÇOCUKLARA DESTEK VERİLECEK

Bakanlığın hayata geçireceği bir diğer uygulama 'Çevre Kulübü'. Bakanlık kulübe üye olan çocuklara her türlü desteği sağlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı onayı ve desteği ile seçilen pilot şehirlerdeki ilköğretim okulları ile temasa geçilecek. Her okuldan kulübe dâhil olacak 10 isim istenecek. Çocuk Esirgeme Kurumu yurtları ile temasa geçilip, her yurttan 10 çocuğun kulüp üyesi olması sağlanacak. Çevreci çocuk rozetleri yapılacak. Tüm kulüp üyeleri, magnet ve rozetleri çantalarının üzerinde veya yakalarında görünür bir şekilde taşıyacak. Projenin hayata geçirileceği pilot iller ise İstanbul, Ankara ve İzmir. Çevre kulübünde çevre ile ilişkili her yıl farklı bir tema seçilecek. 2013 yılı teması geri dönüşüm/geri kazanım olarak belirlendi. Seçilen temaya ilişkin her yıl bir resim yarışması düzenlenecek. Akademisyenler ve popüler ressamlardan bir jüri oluşturulacak. Yarışmaya katılan tüm resimler bir sponsor vasıtasıyla bastırılıp kitap haline getirilecek. Her okuldan 5 metrekarelik bir toprak alan tahsisi istenecek. Çevreci çocuk kulübü üyeleri bu alanın yeşertilmesinden sorumlu olacak. İhtiyaç duyacakları fidanlar ilgili birimlerden bedelsiz temin edilecek.

TEKSTİL ÜRÜNLERİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜLECEK 

Her çevreci çocuk kendi okulunda ve mahallesinde tekstil geri dönüşümü projesinin birer temsilcisi olacak. Bir tekstil geri dönüşüm firması ihale ile proje ortağı olarak seçilecek. Toplanan ürünlerin geri dönüştürülmesi ile elde edilen gelirle bir köy ilkokulu inşaatı gerçekleştirilecek. Bir yıllık bir çalışmanın neticesinde toplanan ürünlerin tonajları, bu ürünlerin geri dönüştürülmesi ile çevreye sağlanan faydanın bilimsel sunumu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ile basın toplantısı ile halka açıklanacak. Çevreci çocuk kulübü üyeleri aracılığıyla artık unutulmakta olan sokak çocuk oyunları yaygınlaştırılacak. Böylelikle çocukların hareketliliği sağlanacak.

ÇOCUKLARA 'ÇEVRECİ ÇOCUK' KARTI VERİLECEK

Çevreci Çocuk Kartı verilecek çocuklar günlük hayatta birçok imkâna sahip olacak. 
Çevreci Çocuk Kulübü’nün gerçekleştirdiği özel etkinliklerde başarılı olan çocuklara 'özel mavi kart' verilecek ve kartın sağladığı imkânlar artırılacak. Üçüncü aşamada, ulusal bazda uygulanabilirliği olan ve Bakanlık tarafından kabul gören projeleri ortaya koyan çocuklara yeşil kart verilecek ve bu kart ile çocuklar özel bir takım haklar kazanacak. Öğrenciler, getirdikleri pil, yağ gibi atık maddeler karşılığında kartlarına yüklenecek puanlarla mağazalardan daha ucuz alışveriş yapma imkânı kazanırken, otobüs biletlerini de ekstra indirimli alabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.