1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bakan Öney: Göçmenlere hitap eden siyasi bir dil geliştirmeli
Bakan Öney: Göçmenlere hitap eden siyasi bir dil geliştirmeli

Bakan Öney: Göçmenlere hitap eden siyasi bir dil geliştirmeli

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti (BW) Uyum Bakanlığı’nın Forsa araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre Almanların ve göçmenlerin yaşadığı sıkıntılar genel olarak aynı.

A+A-

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti (BW) Uyum Bakanlığı’nın Forsa araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre Almanların ve göçmenlerin yaşadığı sıkıntılar genel olarak aynı. Eylül ayındaki federal seçimler öncesi göçmenlerin siyasi eğilimleri ile göçmen olmayan vatandaşların ülkede en fazla rahatsız olduğu konuları içeren kamuoyu yoklamasının sonuçlarını basınla paylaşan Uyum Bakanı Bilkay Öney araştırmaya katılan 2 bin 3 kişinin binini göçmenlerin oluşturduğunu söyledi.

Araştırmanın öne çıkan önemli sonuçlarının başında siyasi katılımın bilhassa göçmenler arasında düşük olması Bu yüzden siyasilerin üzerine çok iş düştüğünü dile getiren Uyum Bakanı Bilkay Öney göçmenlere hitap edecek tarzda ve dille siyaset yapılmasının gerekliliğini vurguladı. Siyasilerin göçmenlere az eğildiğine dikkat çeken Öney, göçmen seçmenlere partilerin artık yeterli önemi vermesi gerektiğini kaydetti. Siyasilerin bu kitleyi de hesaba katarak siyaset yapmalarını isteyen bakan, partilerin zor anlaşılır olan parti programlarının daha anlaşılır olması gerektiğini dile getirdi. Öney, tüm siyasi partilerin önemli sorumluluklarından birinin de bu insanları siyasi arenaya taşımaları olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal adalet, ekonomi, iş piyasası, eğitim, uyum, çevre, sağlık ve benzeri konularda katılımcıların düşünceleri ve yaklaşımlarının sorulduğu araştırmada göçmen ve göçmen olmayanların benzer yaklaşımları dikkat çekerken, Alman pasaportuna sahip göçmenlerin ülkede en fazla sıkıntı duyduğu konuların başında işsizliğin yer aldığı ortaya çıktı. Ankete katılan göçmenlerin yüzde 25’i işsizliği en büyük problem olarak görürken, Almanlar arasında bu oran yüzde 19,4 oldu.

Yine araştırmaya katılan göçmenlerin yüzde 15’i ekonomideki olumsuzlukların AB’nin ortak para birimi Euro’ya bağlı olduğunu düşünürken, bu oran Almanlar arasında yüzde 18 olarak tespit edildi.Yoklamada ayrıca, göçmenlerin yüzde 13’ü Almanya’daki eğitim politikasını önemli derecede sorunlu bulurken, bu oran Almanlar için yüzde 10,3 olarak kayıtlara geçti.

Bakan Bilkay Öney, 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre Almanya’da yaşayan nüfusun yaklaşık yüzde 10’nun 18 yaş üstü göçmen olduğunu, bu sayının Baden-Württemberg’de yüzde 14 oranında seyrettiğini hatırlattı.Böyle bir oy potansiyelinin siyasiler için daha da önem arz etmesi gerektiğini vurgulayan bakan Öney, siyasi katılımın uyuma en iyi katkı sağlayan unsurlardan biri olduğunu belirtti.

TÜRK GÖÇMENLER DAHA ÇOK SPD VE YEŞİLLERİ TERCİH EDİYOR

BW Uyum Bakanı, Alman pasaportuna sahip göçmenlerin parti tercihlerini ortaya koyan bir diğer piyasa araştırmasını da basınla paylaştı. Araştırmaya göre ‘Rus Almanlarından’ sonra en kalabalık ikinci göçmen topluluğu oluşturan Türkler; federal ve eyalet seçimlerinde yüzde 62 oranında Sosyal Demokratları, yüzde 22 oranında da Yeşilleri tercih ediyor. Hıristiyan Demokratlar (CDU) yüzde 11 oy oranıyla, Türkler arasında tercih sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Diğer ülkelerden Almanya’ya göç eden tüm seçmen kitlelerin öncelikli tercihi ise CDU oluyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.