1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Dinçer Soruları Cevapladı
Bakan Dinçer Soruları Cevapladı

Bakan Dinçer Soruları Cevapladı

   SİNAN USLU - ANKARA (İHA)     Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Süt üzerinden yürütülecek bir muhalefeti Türkiye'nin hayrına görmüyorum" dedi.

A+A-

   SİNAN USLU - ANKARA (İHA) 

   Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Süt üzerinden yürütülecek bir muhalefeti Türkiye'nin hayrına görmüyorum" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 2012 Londra Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye adına olimpiyat meşalesini taşıyacak olan Ankara Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi öğrencisi Şeydanur Kabasakal ile bakanlık Tevfik İleri Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Dinçer, okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanma vakalarının düne göre azaldığının hatırlatılması üzerine, "Biz tek tek iller düzeyinde inceleme yaptırıyoruz. Bugün bize çok nadir vakalar geldi.
Doğrusu bunun arkasında çok farklı anlamlandırmalar yapmayı da uygun görmüyorum. Biz bir süt dağıtmaya başladık, çok tabi olarak süt içen çocuklarımızda karşılaşabilecek bir vakayla karşılaştık. Sonuçta her şey kontrol altında, doktorlarımız, uzmanlarımız gerekli değerlendirmeleri yaptılar. Sonuç itibarıyla 'bizim öngöremediğimiz başka bir problem çıkar mı' sorusuna ihtiyaten cevap olsun diye gerekli analizleri yaptırıyoruz. Gerekli her türlü tedbiri alacağız. Velilerimiz bize inanmalı ve güvenmeliler.
Çocuklarının süt içmesinin faydasına inanmalılar. Biz programı devam ettirip bu sorunları çözeceğiz ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yürüteceğiz" dedi.

"ÇOK KOMİK MUHALEFETLER YAPILIYOR"
"Konu süte karşı hassasiyetten mi kaynaklanıyor yoksa sütlerin saklanma koşullarıyla ilgili bir sorun mu var" sorusu üzerine ise Dinçer, "Konu çocuklarımız olunca hassasiyetlerimiz de çok daha yüksek oluyor. Bu kadar hassas davranmanın verdiği bir etkiyle birden bire süt programı üzerine dönen bir muhalefet oluşmaya başladı. Doğrusu bu programın üzerinden yürütülecek bir muhalefeti ülkenin hayrına görmüyorum. Mesela bazen çok komik muhalefetler de yapıldı. Ben duyuyorum dün akşam TBMM'de de telaffuz
edilmiş. '5 yıllık sütlerin paketlendiğine' ilişkin bir takım dedikodular var. Arkadaşlar teknik olarak bile mümkün değil. Sütler yeni ambalajlandılar. Çünkü sütün ambalajı ve kutusu yeni. Biz yeni tasarladık, kutulara yeni paketledik ve taze sütleri çocuklarımıza gönderdik. O açıdan çok iddialı şeyler söylemek mümkün değil, çünkü şu an ihtiyaten sütleri de analiz ediyoruz. Sonuçlar çıktıktan sonra kesin bir dille söyleyeceğiz. Ama ben sütten kaynaklanan bir durum olmadığını, süt içme tecrübesiyle irtibatlı
bir gelişme olduğunu ifade edebilirim" değerlendirmesini yaptı.

"BU ÇOK HASSAS BİR KONU"
Bakan Dinçer, Sivas'ta bir öğrencinin halen tedavi altına bulunduğunu ve Sivas Valisi Ali Kolat'ın 'sütün bozuktu' yönündeki açıklamalarının hatırlatılmasına ilişkin, "Böyle bir vakayla ilgili bilgim yok. Bir hastanın müşahede altında tutuluyor olması yalnızca durumunu kritik olmasından değil başka sebeplerle de ilgili olabilir. Telaş etmeye gerek yok. Sütlerle ilgili analizler yapılıp tamamlandıktan sonra açıklıkla paylaşacağız. Bu çok hassas bir konu" şeklinde cevap verdi.

PEDAGOJİK FORMASYON
Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu'nda fen-edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin pedagojik formasyon alabilmelerini iptal edilmesi konusunun da görüşüleceğinin sorulmasına ise Bakan Dinçer, "Gerek öğretmenin yetiştirilmesi gerek öğretmenlerimizi istihdamı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekse de öğretmenlik mesleğinin kariyer planlamasıyla ilgili program yapılması kanaatindeyiz. Parça parça alınacak tedbirlerle Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin sorunlarının çözülemeyeceğini
düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

19 MAYIS KUTLAMALARI
Bir gazetecinin "Yeni yönetmelik 19 Mayıs'a yetişecek mi?" şeklindeki soru üzerine ise Bakan Dinçer, "Ben yetişeceğine inanıyorum. Yönetmelik hazırlandı. Cumhurbaşkanlığı'ndaki ve Başbakanlık'ta çalışmalar neticelendirildi ve bir metne dönüştürüldü. Konuyla ilgili bir gözden geçirme yapılıyor. Yönetmelik yayınlandıktan sonra ayrıntısını paylaşacağız. Henüz Başbakanlık'ın yürüttüğü çalışma konusunda, bilgi vermeyi doğru bulmuyorum" cevabını verdi.
Öte yandan Bakan Dinçer, Türkiye adına olimpiyat meşalesini taşıyacak olan Şeydanur Kabasakal'a bisiklet ve kitap hediye etti.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.