1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Çelik: Mumura 10 yılda yüzde 228 zam yapmışız
Bakan Çelik: Mumura 10 yılda yüzde 228 zam yapmışız

Bakan Çelik: Mumura 10 yılda yüzde 228 zam yapmışız

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz; son 10 yılda enflasyon kesin rakamı yüzde 135,3.

A+A-

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz; son 10 yılda enflasyon kesin rakamı yüzde 135,3. Memurlarımıza ise yüzde 228 ortalama zam yapmışız. Şimdi 228 mi büyük, 135 mi büyük?" dedi.

Sivas Valiliğini ziyaret ederek Vali Ali Kolat’tan kent hakkında bilgi alan Bakan Faruk Çelik, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, memur maaş zammı ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
“Talepler sınırsız. Taleplere itiraz etme hakkımız yok. Daha çok istemek, hükümetten de daha çok vermek isterler. Ama defalarca söyledik, vereceğiniz şeyin karşılığı varsa ülkeyi doğru yönetiyorsunuz. Vereceğiniz şeyin karşılığını temin etmeden veriyorsanız yalnız memurlara değil, 74 milyona haksızlık ve yanlış işlem yapıyorsunuz demektir. Biz hesabımızı, kitabımızı iyi yaparak yürüyen bir hükümetiz. Keyfi uygulamalardan, hamasetten uzak durmaya çalışıyoruz. Memurumuza ve çalışanlara, 'Sizi kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceğiz' diyoruz. Ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz; son 10 yılda enflasyon kesin rakamı yüzde 135,3. Memurlarımıza ise yüzde 228 ortalama zam yapmışız. Şimdi 228 mi büyük, 135 mi büyük? Yani böyle bir tablo var önümüzde. Memura, çalışana bakışımız bu. Ama şu ifadeyi de saygıyla karşılıyoruz: Efendim memura daha fazla verelim. Daha fazla verelim, biz de aynı görüşteyiz. Pastayı büyütmemiz gerekiyor. Pastayı büyüttüğümüzde vereceğimiz ya memurdur ya işçidir ya yoldur ya hastanedir. Her alana imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bizim bugün teklif ettiğimiz toplu sözleşme müzakerelerinde 7,6’dır ücret zammı olarak. Bunun yanında diğer hizmet kollarında yaptığımız anlaşmalar var, bunları söylemiyorum. Beklenen enflasyonu ise Merkez Bankası açıkladı. 6-6,5 olacak bir enflasyon beklentisine karşı yüzde 7,6’lık bir ücret zammını biz teklif etmişiz. Daha çok istiyor memurlarımız, konfederasyonumuz. Hakem heyetine gitti. Hakem heyeti en geç salı günü kararını açıklayacak. Açıklarken de tabii ki ülkenin gerçeklerini, mali disiplin uygulamalarını, 74 milyonun taleplerini elinde bulunduracak. Bir taraftan da memurların geçim şartlarını ve taleplerini yan yana koyacaklar. Bizim müzakerede aldığımız karar haklılığına inanılırsa hakem heyeti tarafından onaylanır geçer, 'Hayır burada fazla verilmiş' derlerse biraz eksiltirler, 'Az verilmiş' denirse de artırırlar. Bu tamamen hakem heyetinin takdiridir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.