1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bahçeli: Yavuz ile Şah İsmail, zihinlerde ve gönüllerde barıştırılmalı
Bahçeli: Yavuz ile Şah İsmail, zihinlerde ve gönüllerde barıştırılmalı

Bahçeli: Yavuz ile Şah İsmail, zihinlerde ve gönüllerde barıştırılmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yavuz Sultan Selim'in bizim için ne kadar vazgeçilmez ise Şah İsmail’in de o kadar önemli olduğunu vurgulayıp, "Bu iki hükümdarımızın zihinlerde ve gönüllerde barıştırılması gerektiğini açık yüreklilikle temenni ediyorum.

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yavuz Sultan Selim'in bizim için ne kadar vazgeçilmez ise Şah İsmail’in de o kadar önemli olduğunu vurgulayıp, "Bu iki hükümdarımızın zihinlerde ve gönüllerde barıştırılması gerektiğini açık yüreklilikle temenni ediyorum.” dedi.

Partisinin belediye başkan adaylarını açıklamak için Yalova'da düzenlenen toplantıya katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha sonra Termal ilçesinde bir otelde sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. İstanbul’da yapılması planlanan 3’üncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesini değerlendiren Bahçeli, “Milletimizin etnik kimlikler altında parçalanması hem Başbakan hem de İmralı canisinin hedefidir. Ayrıca mezhep kışkırtıcılığı ve bu çerçevede yürütülen tahrik kampanyası devamlı mesafe almaktadır. Ülkemizin Ortadoğu’nun karanlık, siyasi ve sosyal şartlarına benzemesi; etnik ve mezhep kavgasına düşmesi amacıyla iç ve dış failleri olan provokasyon fırsat gözlemektedir. Nihayetinde İstanbul’da yapılacak 3’üncü köprüye elleri öpülesi hükümdarımız Yavuz Sultan Selim’in isminin verilmesi bitmek bilmeyen tartışma ve anlaşmazlıklara bir halka daha eklemiştir” dedi.

Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinin gerilime yol açtığını dile getiren Bahçeli, şunları söyledi: “AKP zihniyeti; Büyük Hükümdarımızın ismini köprüye vererek yeni bir gerilime neden olmuştur. Bu siyaset kafasının ardında çok tehlikeli bir hedef ve anlayış bulunmaktadır ama ne olursa olsun 5 asır öncesindeki olayları bugüne getirerek sonuç elde etmek ve düne takılı kalarak gelecekten sapmak hepimize ilave yükler getirecektir. Bu itibarla Yavuz Sultan Selim bizim için ne kadar vazgeçilmez ise Şah İsmail’in de o kadar önemli olduğunu ve bu iki hükümdarımızın zihinlerde ve gönüllerde barıştırılması gerektiğini açık yüreklilikle temenni ediyorum.”

Başbakan Erdoğan'ın insaflı olmasını isteyen Bahçeli, Taksim’deki olayların şiddete, kana ve gaza daha fazla boğup önü alınamayacak olaylara neden olursa bunun hesabını iki cihanda da veremeyeceğini ifade etti. "Bizim tavsiyemiz Başbakanımızın Türk gençliliğinin sesini duyması, Taksim Gezi Parkı ile ilgili teşebbüslerden vazgeçmesidir ve Topçu Kışlası’yla ilgili muhterem kardeşlerimizin fikri alınmalı, görüşü sorulmalıdır." diyen Bahçeli, Başbakan Eroğan'ın buna yakın ve olumlu değerlendirmesinde çok geç kaldığını belirtip sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye’yi iki haftadır ağır bir tramvaya mahkum ettikten sonra Topçu Kışlası’nın vatandaşa sorulma noktasına gelinmesi öngörüsüzlüktür, düşüncesizliktir ve dar kafalılıktır. İster referandum ister halk oylaması olsun, isterse belediye kanunun 15’inci maddesin tanımlandığı şekilde kamuoyu yoklaması olsun İstanbullu kardeşlerim Taksim Gezi Parkı’yla ilgili kanaati öğrenilmelidir ve idari yargıdaki neticesi de alınarak tüm planlamaların ve adımların buna göre atılması son derece makul ve mantıklı olacaktır. Başbakan Erdoğan sanatçılarla, artistlerle kamuoyunu bilgilendirmeyi bırakmalı bunlarla gençlerin gözünü korkutma arayışında aklı ve izanı varsa caymalıdır." CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.