1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bağış ve kayıt parası sorunu çözülmelidir
Bağış ve kayıt parası sorunu çözülmelidir

Bağış ve kayıt parası sorunu çözülmelidir

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) GİK Temsilcisi Mustafa Sarıca, okullarda kayıt parası ve zorunlu bağış şikâyeti üzerine başlatılan “Kayıt Parası Yasağı” uygulamasının sorunu çözmediğini ve Milli Eğitim Bakanlığının yapılan ihbarlar üzerine okullarda

A+A-

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) GİK Temsilcisi Mustafa Sarıca, okullarda kayıt parası ve zorunlu bağış şikâyeti üzerine başlatılan “Kayıt Parası Yasağı” uygulamasının sorunu çözmediğini ve Milli Eğitim Bakanlığının yapılan ihbarlar üzerine okullarda denetim ve idarecileri hakkında inceleme başlatan uygulamasının yeni sorunlar ve kargaşa meydana getirdiğini savundu.

Okul kayıt parası ve bağış konularında kendilerine çokça şikâyet ulaştığını kaydeden Mustafa Sarıca, “Kayıt parası ve zorunlu bağış sorunun çözümü Milli Eğitim Bakanlığı’nın her okula bütçe ayırarak, eğitim öğretim dönemi başlamadan okullara göndermesidir” dedi.

Okullara verilecek bütçe ile okullarda para toplanmasına son verileceğini ve okul idarecileri ile öğretmenlerin tahsildarlıktan kurtulacağını söyleyen Sarıca, “Aksi halde okullar hizmetli, güvenlik görevlisi, bakım onarım gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için velilerden bağış istemek zorunda kalmaktadır. Her yıl okul idarecileriyle veliler zorunlu bağışlar nedeniyle karşı karşıya gelmektedir” diye konuştu.

Okullarda yıl boyunca velilerden tam 40 isim adı altında para toplandığını söyleyen Sarıca, eğitim sisteminde ciddi reformlar ve başarılı devrimler gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in kayıt parası ve zorunlu bağış tartışmalarına son vermek için ilginç bir öneride bulundu ve aksi takdirde kayıt parası yasağı genelgesinin okullara bütçe ayrılmaması durumunda çözüm getirmeyeceğini savundu.

Sendika olarak hem öğrenci ve velileri hem okul idarecilerini ve dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığını rahat ettirecek ve kayıt parası ve bağış tartışmalarını sonlandıracak bir çözüm önerisinde bulunan Mustafa Sarıca, Müdürler asla para toplamasın, sadece eğitim ve öğretimle ilgilensin ve okulun eğitim kalitesini artırmanın yol ve yöntemlerine yoğunlaşsın. Elektrik faturalarına 1 TL Öğrenci Eğitimi Katılım payı konulsun. Bakanlık havuzunda toplanan bu para her ildeki öğrenci sayısına göre okullara tahsisat çıkarılsın. İl milli eğitim müdürlükleri de Okul Aile Birliklerinin hesabına yatırsın. Okul Aile Birlikleri bu bütçeyle okulun destek hizmetlerini yerine getirsin. Böylece okul müdürü para toplama sıkıntısından, veli okulda para istenecek korkusundan kurtulmuş olur” diyerek sözlerine son verdi.

D. Eğitimciler Sendikası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.