1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bağış: Dolmabahçe Camii konusunda ana humalefetin tavr, istismardır
Bağış: Dolmabahçe Camii konusunda ana humalefetin tavr, istismardır

Bağış: Dolmabahçe Camii konusunda ana humalefetin tavr, istismardır

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe’deki Bezmialem Valide Sultan Camii'nde yaşananları değerlendirdi.

A+A-

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe’deki Bezmialem Valide Sultan Camii'nde yaşananları değerlendirdi. Bağış, “Bir camiye gidip basmanın, ayakkabılarla girmenin, içki şişeleriyle poz vermenin doğru olmadığı zaten bir gerçektir. İlgili yetkililer ona göre çalışmalarını yaparlar. Ana muhalefet liderinin bu konuda koyduğu tavır, bir istismardır.” dedi.

Bağış, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul TV Forum Fuarı’na katıldı. Programdan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bağış, Dolmabahçe’deki Bezmialem Valide Sultan Camii’nde yaşananları değerlendirdi. Bağış, “Bu olayların olduğuyla ilgili bilgiler gelince ben de İstanbul milletvekili olarak, bu camiyi ziyaret ettim. Benim ziyaretim sırasında İstanbul müftülüğünden de görevli müfettişler de müezzinden konuyla ilgili bilgi alıyorlardı. Asıl tahkikatı yapması gereken kişiler de oradaydı. Oradaki müezzin, daha evvel yaptığı açıklamalarda, ters bir şekilde orada içki içilmediğini söyledi. Ben buna şahitim. Ben oradan ayrıldıktan sonra, arkadaşlarımdan tezatlık olup ‘bunu bir araştıralım’ dedim. Benim önüme camideki bira şişeleri görüntüleri getirildi. Zannediyorum, oradaki görevli müezzinin hergün yüzlerce kişinin gelip tehditle, şantajla bir baskı altında olduğu için söylemlerine bunu yansıttığına dair bir intiba doğdu. Ama bunu araştırması gereken kişi ne benim, ne de kendini bilmez ana muhalet lideridir.” ifadelerini kullandı.

Bu konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’nca görevli müfettişlerin yaptığına değinen Bağış, “Onlar zaten bu soruşturmayı yapıyorlar. Bir camiye gidip basmanın, ayakkabılarla girmenin, içki şişeleriyle poz vermenin doğru olmadığı zaten bir gerçektir. İlgili yetkililer ona göre çalışmalarını yaparlar. Ana muhalefet liderinin bu konuda koyduğu tavır gerçekten düşündürücüdür. Bu bir istismardır. Biz bu konuda konuşmamaya çalışıyoruz. Ama ana muhalefet partisi bizi devamlı bu konuda konuşmaya zorluyor. Yaptıkları hoş değil.” diye konuştu.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.