1. HABERLER

  2. VAKIF-DERNEK

  3. Azerbaycan'da “Hocalı” Şehitleri Anıldı
Azerbaycan'da “Hocalı” Şehitleri Anıldı

Azerbaycan'da “Hocalı” Şehitleri Anıldı

Gençliğe Yardım Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfının desteği ile “Hocalı Soykırımının 25. yıl dönümüne ilişkin Şehitlerimizi Anma Programı” düzenlendi.

A+A-

Gençliğe Yardım Fondu (Vakfı) ve Hocalı Şehir Valiliğinin teşkilatcılığı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfının desteği ile “Hocalı Soykırımının 25. yıl dönümüne ilişkin Şehitlerimizi Anma Programı” düzenlendi.

Programa Gençliğe Yardım Vakfı Başkanı Ahmet Tecim, Hocalı Şehir Vali yardımcısı Vahid Aliyev, Cumhurbaşkanlığı temsilcisi Rasim Mirzeyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu İdaresi mültecilerin, göçmenlerin ve göç sorunları üzere şubesinin baş danışmanı Celil Hacıyev, Türkiye Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Kamil Güneş, Mülteci ve Göçmenlerin İşleri Üzere Devlet Komitesi Yerleşim, Göç, İstihdam ve Statü Müdürü Senan Hüseynov, Basın Mensupları, Şehit Aileleri ve Sivil Toplum Kurumlarının başkanları katıldı.

Öncelikle konuklar Hocalı trajedisini yansıtan sergi ile tanış oldu. Hocalı şehitlerinin ruhu bir dakikalık saygı duruşuyla yad edildi. Azerbaycan himni ve Türkiye İstiklal marşı okundu. Programı açan Gençliğe Yardım Vakfı Başkanı Ahmet Tecim Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinden bahsederek "Azerbaycanın derdi bizim derdimizdir" dedi. A.Tecim tarih boyu Azerbaycan ve Türkiye insanının “Bir millet , İki devlet” düşüncesinin içerisinde yaşadığına dikkat çekdi. 26.02.1992. senesinde Hocalı soykırımını yapanlar ve buna alkış tutanlar çifte standart uygulayanlar ülke meclislerinde sözde soykırım yasaları çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu şer güçler bu gün de Türkiye Cumhuriyetine karşı FETÖ, PKK, DAEŞ gibi bölücü örgütleri ile iş birliği yaparak ve onları kışkırtarak Türk halkını ve kardeşliğini bölmeğe çalışmaktadırlar. Türk halkının direnişi ve Cumhurbaşkanımızın dirayeti ile asla başarılı olamamıştır ve olamayacaklardır.

Ahmet Tecim ermeni silahlı kuvvetlerinin Hocalı’da yaptıkları vahşetleri özel olarak vurguladı. Hocalı Şehir Valisinin yardımcısı Vahid Aliyev konuşması sırasında Hocalı sakinlerinin bu olaylar sırasında yaşadığı zorluklardan bahsederek şehit olanlara rahmet, ailelerine ise sabır diledi. Sonra konuşmak için söz Cumhurbaşkanlığı temsilcisi Rasim Mirzeyev’e verildi.

Gençliğe Gençliğe Yardım Fondu ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfına sonsuz şükranlarını dile getiren sayın Mirzeyev tarih boyunca Ermeniler’in Azerbaycan halkına yaptıkları suçlardan bahs ederek, bunun açık örneği olarak Hocalının göz önünde olduğunu dile getirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu İdaresi Mültecilerin, Göçmenlerin ve Göç Sorunları Üzere Şubesinin Baş Danışmanı Celil Hacıyev de konuşma yaparken o gece Hocalı’da yaşanan olaylar kamuoyuna yeterince ulaştırılmalıdır ki, Ermeni vahşilerinin işledikleri bu cinayetler hakkında dünya kamuoyunun yeterince bilgisi olsun. Türkiye’nin Azeribaycan’daki Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof.Dr. Kamil Güneş Hocalı’da şehit olanların ruhlarına dualar yaparak bu gibi vahşiliklerin kabul edilmesinin zor olduğunu belirtti. Türk devletinin ve halkının her zaman Azerbaycanın yanında olduğunu belirtti. Göçmenlerin İşleri Üzere Devlet Komitesi Yerleşim, Göç, İstihdam ve Statü Müdürü Senan Hüseynov söz alarak bildirdi ki, “Hocalı, tarihin kan yaddaşıdır” ve Hocalı’da yaşanan olaylar hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Programın sonunda Aziz Mahmud Hüdayi Vakfının desteği ile 150 şehit ailesine Türk halkının hediyesi olarak erzak paketi yardımı yapıldı ayrıca 2 ihtiyaç sahibin aileye engelli arabası takdim edildi.

Aynı zamanda Gençliye Yardım Vakfı Bakü Şehir Gençlik ve Spor Baş İdaresi ile birlikde Hocalı soykırımının 25. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği “ Savaş Çocukların Gözü İle” başlıklı şiir ve yazı müsabakasının ödül töreni yapılmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.