1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Azerbaycan halkı Milli Kurtuluş Günü’nü kutluyor
Azerbaycan halkı Milli Kurtuluş Günü’nü kutluyor

Azerbaycan halkı Milli Kurtuluş Günü’nü kutluyor

Kars Azerbaycan Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, tüm dünyada ve Azerbaycan’da 15 Haziran’ın, ‘Milli Kurtuluş Günü’ olarak vatandaşları tarafından kutlandığını ve bu kutlamaların1997 yılında başladığını söyledi.

A+A-

Kars Azerbaycan Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, tüm dünyada ve Azerbaycan’da 15 Haziran’ın, ‘Milli Kurtuluş Günü’ olarak vatandaşları tarafından kutlandığını ve bu kutlamaların1997 yılında başladığını söyledi.

Başkonsolos Süleymanov yayınladığı mesajında, 1991 yılının Ekim’inde Azerbaycan Cumhuriyeti''nin SSCB’den bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkenin iç savaşa doğru gittiğini, vatanın böyle ağır gününde Haydar Aliyev’in 15 Haziran 1993’de Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’ne (Parlamento) başkan seçildiğini hatırlattı. Bu tarihin, onurlu Azerbaycan halkının hafızasına Milli Kurtuluş Günü olarak yerleştiğini ve 1997 yılından itibaren ise Azerbaycan halkı tarafından bu günün ‘Milli Kurtuluş Günü’ olarak kutlandığını belirtti.

Haydar Aliyev'in 1993 yılında Azerbaycan yönetimine dönüşü ile ülkenin sosyal-siyasi, sosyal, ekonomik, bilimsel-kültürel hayatında ve uluslararası ilişkilerinde çok önemli dönüşler yaşandığına değinen Süleymanov, “Bilimsel esaslara, uluslararası kural ve ilkelere uygun bağımsız devlet yapılanması süreci bu tarihte başlatılmıştır. Haydar Aliyev'in gerçekleştirdiği acil önlemler sonucu bir yandan, milli ordunun şekillendirilmesi, Azerbaycan'ın ulusal çıkarlarını korumaya muktedir nizami silahlı kuvvetlerin oluşturulması, toprakların savunulması ile ilgili önemli adımlar atılmıştır. Diğer taraftan, ateşkese ulaşmak için tüm siyasi ve diplomatik vasıtalar güçlendirilmiş ve bunun sonucunda 1994 Mayıs ülkemiz için hayati önem arz eden ateşkes sağlanmıştır.” dedi.

    Azerbaycan genelinde oluşmuş istikrardan ve uluslararası alanda artan güven ve ilgiyle1994 Eylül'ünde 'Yüzyılın anlaşması' adı verilen ilk petrol anlaşmasının imzalandığını aktaran Süleymanov mesajına şöyle devam etti. “15 Haziran Milli Kurtuluş Günü vesilesi ile değerli halkımızın bu anlamlı gününü yürekten kutlayarak, en derin sevgi ve saygılarımı sunar, bu önemli günü bizlerle tüm içtenliği ile paylaşan Türk halkını selamlıyor, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Ümummilli Lider Haydar Aliyev’in çağdaş halklarımıza emanet ettiği siyasi çizgide başarıyla ilerleyen Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine olan sorumluluğumuzu bir kez daha değerli Türk kamuoyuna arz ediyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.