1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM'den OHAL Başvurularına Ret
AYM'den OHAL Başvurularına Ret

AYM'den OHAL Başvurularına Ret

​Anayasa Mahkemesi, OHAL kanun hükmünde kararnameleri ile yapılan işlemler ve OHAL kapsamında yapılan idari işlemlere yönelik bireysel başvuruların, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, OHAL kanun hükmünde kararnameleri ile yapılan işlemler ve OHAL kapsamında yapılan idari işlemlere yönelik bireysel başvurular hakkında basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından, OHAL KHK’ları ile doğrudan yapılan işlemler ve OHAL kapsamında yapılan idari işlemler hakkındaki başvurulara ilişkin olarak, toplam 70 bin 771 başvuru yapıldığı belirtildi.

Bu başvuruların, KHK’nın birinci maddesiyle kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonuna veya idari yargı yollarına başvurulmaksızın bireysel başvuru yapıldığı için başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez bulunduğu kararına varıldığı aktarılan açıklamada, bu kararların başvuruculara tebliğ işlemlerinin yapıldığı kaydedildi

Açıklamada, "Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurular 685 sayılı KHK'nın geçici 1. maddesinin (3) numaralı fıkrası kapsamına girmediğinden (bkz. Sait Orçan, B. No: 2016/29085, 19/7/2017; Ramazan Korkmaz, B. No: 2016/36550, 19/7/2017; Remziye Duman, B. No: 2016/25923, 20/7/2017) OHAL KHK’ları ile doğrudan yapılan işlemlere yönelik başvurular resen Komisyona gönderilmeyecektir." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "685 sayılı KHK'nın 7. maddesinde, Komisyonun başvuru almaya başladığı tarihten önce yürürlüğe konulan KHK'larla ilgili olarak başvuru alma tarihinden itibaren altmış gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulan KHK'larla ilgili olarak ise Resmî Gazete'de yayımlanma tarihinden itibaren altmış gün içinde Komisyona başvuru yapılabileceği hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle OHAL KHK’ları ile doğrudan yapılan işlemlere ilişkin olarak Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan başvurucuların, Komisyona başvuru usulünü düzenleyen kurallara uygun olarak kendi durumlarını değerlendirip -gerek duymaları hâlinde- Komisyona başvuru yapmaları gerekmektedir." (İLKHA)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.