1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Atık tesisinde zehirli gaz oranı üç kat fazla çıktı
Atık tesisinde zehirli gaz oranı üç kat fazla çıktı

Atık tesisinde zehirli gaz oranı üç kat fazla çıktı

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde 7 kişinin ölümüyle ilgili yapılan ilk incelemelerde hidrojen sülfür oranının 115 ve metan gazı oranının da 6,5’un üzerinde olduğu öğrenildi.

A+A-

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde 7 kişinin ölümüyle ilgili yapılan ilk incelemelerde hidrojen sülfür oranının 115 ve metan gazı oranının da 6,5’un üzerinde olduğu öğrenildi. Bu oranların sınır değerlerin üç katına tekabül ettiği, hayatını kaybeden 7 kişinin üç nefeste öldüğü belirtildi.

        Güllük beldesinde 17 Haziran 2013 tarihinde CHP’li belediyeye ait atık su arıtma tesisinde 7 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca başlatılan inceleme ve soruşturma sürüyor. Olayla ilgili görevlendirilen iki müfettişin yaptığı ilk incelemelerde ihmaller zincirin bir birini izlediği ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre, iş güvenliği açısından hiçbir önlemin alınmadığı, piyasada 50 TL’ye satılan dedektörün yanı sıra gaz maskesinin bile bulunmadığı ortaya çıktı. İşçilerin atık su arıtma tesisinin bulunduğu kuyuya inişlerinin üzerinden üç nefeste zehirlenerek öldüğü Adli Tıp Kurumu’nda ön tanıda ölüm nedenlerinin ‘zehirlenme ve boğulma’ olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Tesiste ilk yapılan ölçümlerde hidrojen sülfür oranının 115, metan gazı oranının da 6,5 olarak tespit edildi. Hidrojen sülfür ve metan gazı oranlarının sınır değerlerin üç katı fazla olduğuna dikkat çekildi. İş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde en kritik aşamayı risk analiz raporunun belirlediği öğrenildi. İşletmenin böyle bir risk analiz raporunun olup almadığı müfettişler tarafından araştırılıyor. Alının ilk bilgilere göre, iş yerinde bulunması gereken iş güvenliği ile ilgili hiçbir teçhizatın bulanmaması dikkat çekti.

        Güllük sakinlerinin son bir hafta içinde tesisten kokuların geldiği yönündeki şikâyetleri üzerine tesisin baca ve pencerelerinin kapatıldığı ileri sürüldü. Olay günü de bacanın kapalı olması dikkat çekti. Olaydan sonra aynı gün yapılan ilk ölçümlerde tesis dışında bile metan gazı olduğu ortaya çıktı. Bakanlık müfettişleri tarafından yürütülen inceleme ve soruşturmanın bir ayda tamamlanması bekleniyor.

        7 kişinin hayatını kaybettiği metan gazı zehirlenmesinin yaşandığı işletmeyi protesto eden vatandaşlar, şirket binasının önüne hazırladıkları afişleri astılar. Belde sakinleri, '18 yavruyu öksüz koydun, gözyaşları kurşun olsun' ve 'Güllük'ün vampiri defol git, 7 ocağı söndürdün ciğerin yansın' yazılı afişleri bina kapılarına astı.

         Sera gazı sınıfına dahil edilen metan gazı, merkezde yer alan bir adet karbon atomu ile bu atomu çevreleyen dört hidrojen atomunun bir araya gelmesi ile oluşuyor. Tamamen kokusuz bir yapıya sahip olan metan gazının canlılar tarafından solunması ölüm tehlikesi ortaya çıkarıyor. Kokusuz olduğu için insanlar tarafından fark edilmesi son derece güç olan metan gazı, patlama riski de taşıyor. Metan gazı, dibe çökmüyor, aksine yukarıya doğru çıkıyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.