1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atama ve yer değiştirmeler hakkında son dakika
Atama ve yer değiştirmeler hakkında son dakika

Atama ve yer değiştirmeler hakkında son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı yarınki eylemimiz öncesi bugün, 40.000 kadrolu öğretmen ataması takvimi, öğretmenlerin Alan Değişikliği takvimi ve Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı takvimini aynı anda açıkladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı yarınki eylemimiz öncesi bugün, 40.000 kadrolu öğretmen ataması takvimi, öğretmenlerin Alan Değişikliği takvimi ve Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı takvimini aynı anda açıkladı. Yapılan açıklamada eş durumu atamalarına ve özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında ataması yapılamayanların durumuna da değinildi. (ekte)

Oldukça ertelenen Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı'nda başarılı olanların atamaları, önümüzdeki aylarda yapılacak olan eğitim kurumlarının norm güncelleme işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleştirileceği bilgisine de yer verilen açıklama sendikamıza sözlü olarak ifade edilen bilgilerle de örtüşmektedir.

Norm fazlalığına çözüm olması için önerilen alan değişikliği yalnızca sınıf öğretmenlerinden bahsedilmiş olması kapsam olarak eksik olsa da ileriye doğru atılmış olumlu bir adımdır. Kılavuz yayınlanmadan önce sendika olarak konuya ilişkin resmi görüşümüzü bakanlığa yeniden ileteceğiz.

Yarın ki eylemimize konu olan başlıklardan biri de eşlerden birinin yer değiştirip diğerinin norm bulamaması sorununa “atanan eş geri dönsün” çözümünü öneren bakanlığın bu yaklaşımını DOĞRU BULMUYORUZ.  İl ve ilçe özrü talebimiz, ısrarımızı sürecektir.

Yapılan açıklamada diğer özür gruplarına, il içi-il dışı ve isteğe bağlı yer değiştirmelere hiçbir şekilde değinilmemesi bugüne kadar yapılan eylemlerin kamuoyuna tek sorunun EŞ ÖZRÜ olarak yansımasının bir sonucu olarak görüyoruz.

29 Ağustos eylemi yer değiştirme hakkı elinden alınmış TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN çatı eylemi olacaktır. Bakanlığın bir ileri-iki geri de olsa adım atmaya başlamasını ümit verici buluyor, bu ümidi kazanıma dönüştürmek için her öğretmenimizi yarın saat 11 de bakanlık önündeki eylemimize çağırıyoruz…

Anadolu Eğitim Sendikası

 

MEB BASIN AÇIKLAMASI

1- Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere "ilk atama" yoluyla 40.000 kadrolu öğretmen ataması yapılacaktır. Buna ilişkin2012-2 Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzu, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adresinden kamuoyuna duyurulacaktır. Başvurular, 03-09 Eylül 2012tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacak olup, atamalar 10.09.2012 tarihinde bilgisayar ortamında gerçekleştirilecektir. Atanan öğretmenler, 11.09.2012 tarihinden itibaren göreve başlayacaklardır.

Adaylar, tebligatı takiben Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce 12 - 16 Eylül2012 tarihleri arasında uyum eğitimine alınacaklardır.

2- Mezuniyetleri itibarıyla, Sınıf Öğretmenliği alanından başka alanlara geçmek isteyenler başta olmak üzere il genelinde ihtiyaç duyulan alanlara alan değişikliği yapılacaktır. Buna ilişkin 2012 Yılı Alan Değişikliği Kılavuzu, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tradresinde kamuoyuna duyurulacaktır. Başvurular, 10-13 Eylül 2012tarihleriarasında alınacak olup, atamalar 14 Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır. Atananlar, yeni görevlerine 17/09/2012 tarihinden itibaren başlayacaklardır.

3- 10 Mart 2012 tarihinde yapılan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı'nda başarılı olanların atamaları, önümüzdeki aylarda yapılacak olan eğitim kurumlarının norm güncelleme işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecektir. Buna ilişkin Kılavuz,Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adresinde kamuoyuna duyurulacaktır.

4- Eş durumu atamalarında, eşlerden herhangi birinin ataması norm açığı bulunmaması nedeniyle yapılamamış ise, atanan eşin ilişik kesmemiş olması kaydıyla bir dilekçe ile başvurması ve il millî eğitim müdürlüğünce Bakanlığa bildirilmesi durumunda iptal işlemi gerçekleştirilecektir.

5- Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan kamu personelinin öğretmen olan eşlerinin, 2012 yılı yaz dönemi özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında ataması yapılamayanların durumu Bakanlığımızca değerlendirilmekte olup, konuya ilişkin çalışmalar kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halklar İlişkiler Müşavirliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.