1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ata-Sen'den "Fullbright" açıklaması
Ata-Sen'den "Fullbright" açıklaması

Ata-Sen'den "Fullbright" açıklaması

Ata-Sen, Atatürk'ün ölümünün hemen ardından Türk milli eğitim sistemini çökertmek için oluşturulan yapılardan biri de Fullbright Eğitim Komisyonu hakkında açıklama yaptı.

A+A-
Atatürk'ün ölümünün hemen ardından Türk milli eğitim sistemini çökertmek için oluşturulan yapılardan biri de Fullbright Eğitim Komisyonu'dur.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: (http://www.fulbright.org.tr/Default.aspx)

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu ya da diğer bir adıyla Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında imzalanan ikili anlaşma ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 13 Mart 1950 tarih ve 5596 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarına başlamıştır.

Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunlarını, akademisyenleri, sanatçıları ve kamu görevlilerini eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını kapsayan burslarla desteklemekte ve ABD’de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Komisyon, zeki, çalışkan ve başarılı Türklerin beyinlerini Amerikan sömürgesi haline getirmek için kurulmuştur.

2014 yılında kuruluşunun 65. yılını kutlayacak olan Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, kurulduğundan bu yana 5.200’den fazla Türk öğrenci ile akademisyene burs olanağı sağlamıştır.

Fulbright mezunu Türk öğrenci ve öğretim üyeleri, ABD'deki çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönerek ülkemizin en önemli kademelerinde görevlendirilmektedir.

Türkiye’ye gelen Amerikalı akademisyenler de çeşitli dallarda önemli devlet pozisyonlarında görevlendirilmektedir.

Programlarını tamamlayıp ülkelerine dönen Fulbrightlılar, görev aldıkları önemli mevkilerde, Türkiye ile bağlarını sürdürerek, Fulbright’ın amacını uygulamış ve gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

1950'den bu yana çalışmalarını kesintisiz sürdüren bu komisyon derhal dağıtılmalıdır. Türk devletinin ve Türk vatanının kaderi Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda Türk milli eğitim sistemiyle yetiştirilen tam bağımsızlıkçı vatan evlatlarının elinde olmalıdır. Yarım ya da tam devşirmelere değil!

Bu son derece önemli konuyu Atasen'den başka hiçbir eğitim sendikası gündeme getirmemiştir, getirmez. Çünkü bu eğitim sendikalarının her biri değişik mahfillere göbeğinden bağlı olarak çalışmaktadır. Atasen ise Atatürkçü ve dolayısıyla tam bağımsızlıkçı çizgide mücadelesini sürdürmektedir.

Atatürk'ün öğretmenleri, akademisyenleri ve bütün eğitim çalışanları sizi http://www.atasen.org.tr/uyelik/uyelik.htm bağlantısından Atasen'e üye olarak çalışmalarımıza destek vermeye ve Atatürk Türkiyesi'nden yana tavır koymaya davet ediyoruz.

ATASEN
Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası
www.atasen.org.tr
 
*****************************************

ATASEN
Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası

 

www.atasen.org.tr
www.facebook.com/ATASENDIKA

Tuna Cd. Halk Sk. No:16/12 Kızılay-Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 435 52 50
Belgeç: 0 312 435 20 56

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.