1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Arınç: Sosyal medyanın kısıtlanması söz konusu değil, denetleme olabilir
Arınç: Sosyal medyanın kısıtlanması söz konusu değil, denetleme olabilir

Arınç: Sosyal medyanın kısıtlanması söz konusu değil, denetleme olabilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal medyanın kısıtlanması, ortadan kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal medyanın kısıtlanması, ortadan kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Arınç, "Ama belki bir denetlenmeye ve haksız fiil işleyenlere karşı yaptırımların yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olabilir." dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Bülent Arınç, sosyal medyaya ilişkin yasal düzenleme çalışmalarıyla ilgili değerlendirmesinde "Ben internet medyasındaki özellikle haber portalları ile ilgili bir düzenlemeyi hazırladım. 1 - 1,5 yıldır elimizde. henüz yasalaştıramadık. Özellikle haber portallarında çalışanların basın kanunu kapsamına alınması hatta internet haber portallarına ilan ve reklam desteği verilmesi ile ilgili. Sanal medya denen, sosyal medya denen paylaşım sitelerinde bir takım yazışmaların, özel hayatımıza özel hayatın gizliliğine insanların haysiyetlerine onurlarına yönelen bir takım yazı ve yorumlarla ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı. O benim konum değil. Böyle bir çalışma olursa Adalet Bakanı'mız mutlaka kendi çalışmaları kapsamında değerlendirecektir. Ancak bu sorumsuzluk alanının elbette kısıtlanması ortadan kaldırılması söz konusu değil. Ama belki bir denetlenmeye ve haksız fiil işleyenlere karşı yaptırımların yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olabilir." diye konuştu.

"BİLGİ KİRLİLİĞİNE KARŞI CAYDIRICILIK OLMALI"

Sosyal medyanın çağdaş dünyanın içinde bulunduğu bir düzenleme olduğunu söyleyen Arınç, "Son olaylarda görülen şudur: Elbette tweet atılabilir, elbette Facebook'lardan diğer bilişim sistemleri ile ilgili bir birbirleriyle haberleşmelerden istifade edilebilir. Bu çağdaş dünyanın içinde bulunduğu bir düzenlemedir. Hiç birimiz bunun dışında kalamayız. Ancak suça teşvik etmek şiddeti yönlendirmek ve maalesef olayları tırmandırmak amacıyla yapılan bir takım haberleşmelerin yalan haber üretmelerin, bunlardan bir tanesi de benim şahsım ve ailemle ilgili oldu, pek çok konuda insanlara bilgi kirliliği sunmanın dezenformasyon yapmanın mutlaka caydırıcı bir yaptırımı da olmalı. Bu bir düşünce bazında söyleyebileceğim konudur. Ama buna ilişkin düzenlemenin mevcut olan kanunlar eğer yetersiz kalmışsa bu kanunlar üzerinde çalışma yapmak da adalet bakanımızın görevidir. Kendisine sorarsanız daha tatmin edici bir cevap alırsınız." ifadelerini kullandı.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.