1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ankara Valisi'nden biçerdöver genelgesi
Ankara Valisi'nden biçerdöver genelgesi

Ankara Valisi'nden biçerdöver genelgesi

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, yayımladığı genelgede ile Ankara ili mülki hudutları dahilinde biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelebilecek dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının en alt seviyeye indirilmesi için biçerdöver kontrol hizmetlerini.

A+A-

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, yayımladığı genelgede ile Ankara ili mülki hudutları dahilinde biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelebilecek dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının en alt seviyeye indirilmesi için biçerdöver kontrol hizmetlerinin organize edilmesi ve kontrollerde esas ve usullere uyulması talimatı verdi. Genelgeye göre, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce biçerdöver kontrollerinde beklenen etkinliğin sağlanabilmesi için il koordinatörü ve yeterli sayıda kontrolör görevlendirilecek. Biçerdöver Operatör Belgesi veya G sınıfı (biçerdöver) Sürücü Belgesi olmayan sürücülere biçerdöverle biçim yaptırılmayacak.
Genelgeye göre; hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğ düşmüş ürünlerin hasadına izin verilmezken, biçerdöverlerle yapılacak hububat hasadında da yüzde 2 dane kaybını geçmeyecek şekilde biçerdöver ayarları yapılacak. Biçerdöverler hasat edilecek her tarlanın ekin durumuna göre yeniden ayarlanacak, sap ayırıcılar ve yatık ürünlerin hasadında başak kaldırıcılar mutlaka kullanılacak. Biçerdöverlerin ilerleme hızı ve dolap devri gerektirmedikçe kesinlikle yükseltilmeyecek, biçim yüksekliği sap kayıpları ve anız yangınlarına meydan vermemek için tarlanın durumuna göre minimum seviyede ayarlanacak.

Anız yangınlarını ortadan kaldırmak için, 2013 yılı hasat döneminde biçerdöverlerde sap kıyma düzeni (haşpay) veya biçerdöver saman makinesi düzeninin kullanımı zorunlu hale getirilecek. Hububat hasadına başlayan biçerdöverlerde yangın söndürme cihazları ve ilk yardım çantası bulundurulması gerektiğine dikkati çekilen genelgede, hasat esnası dahil meydana gelebilecek yangın ve kazalara karşı gereken emniyet tedbirlerinin önceden alınması uyarısında bulunuldu.

Ayrıca genelgede, biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esasın, karşılıklı anlaşma olacağı vurgulanarak, ürün sahibi veya ürün sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapılacağı, biçerdöver kira ücretlerinin yapılacak sözleşmede belirtileceği ifade edildi.

Çiftçilerin, hasadı bitmiş tarlalarda kalan sap ve anızı yakmayacağı bildirilen genelgede, bu kararlara aykırı davranan biçerdöver sahipleri ve biçerdöver kullanıcısı operatörlere cezai işlem uygulanacağı kaydedildi.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.