1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ankara Valiliği kanuna aykırı eylem için uyardı
Ankara Valiliği kanuna aykırı eylem için uyardı

Ankara Valiliği kanuna aykırı eylem için uyardı

Ankara Valiliği, basın yayın kuruluşları haberlerinden bazı dernek ve kuruluşlar ile resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından yapıldığı anlaşılan duyurular ile bugün Kızılay Meydanı ile ana caddelerde kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düze.

A+A-

Ankara Valiliği, basın yayın kuruluşları haberlerinden bazı dernek ve kuruluşlar ile resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından yapıldığı anlaşılan duyurular ile bugün Kızılay Meydanı ile ana caddelerde kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istenmesi üzerine açıklama yaptı.

Valilik uyarı niteliğindeki açıklamasında, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, Ankara İlinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler önceden belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Kanunların açık hükümleri karşısında, başta Kızılay Meydanı olmak üzere ana caddelerde gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir. Ankara ilinde 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması ve daha önceden ilan edilen yasal meydanlar, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri demokratik ve hukuki anlayış içerisinde elbette değerlendirilmektedir." denildi.

“KANUNA AÇIKÇA AYKIRIDIR”

Bu duruma göre, bugün bazı dernek ve kuruluşlar ile resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından organize edileceği öğrenilen eylemin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre açıkça aykırı olduğuna dikkat çekilerek, “Anayasa ve Kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemler demokrasinin güvencesi altında olamaz ve Ankara İlinde hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun, kabul edilemez. Ankara ilinde işbu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan; organize edenler ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.” bilgisi aktarıldı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.