1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alan değiştirdiği için pişmanlık duyanlara bilgi notu
Alan değiştirdiği için pişmanlık duyanlara bilgi notu

Alan değiştirdiği için pişmanlık duyanlara bilgi notu

2012 Yılı isteğe bağlı ve özür grubu kapsamındaki yer değişikliklerindeki sıkışıklık ve yeni sistemin yarattığı norm sorunlarını çözmek adına bakanlıkça yapılan alan değişiklikleri yeni ve devasa sorunlara yol açmıştır.

A+A-

2012 Yılı isteğe bağlı ve özür grubu kapsamındaki yer değişikliklerindeki sıkışıklık ve yeni sistemin yarattığı norm sorunlarını çözmek adına bakanlıkça yapılan alan değişiklikleri yeni ve devasa sorunlara yol açmıştır. İş kolumuzda Temsil yetkisini iki yıllığına elinde bulunduran Eğitim Bir Sen’in kendi başarısı olarak ilan ettiği yan alan değişiklikleri hem alan değiştirenleri, hem kendi alanına alan dışından atama yapılanları, hem de öğrencileri mağdur edecek şekilde bilimsellikten uzak kriterlerle yapılmıştır.

Sırf yer değiştirme kaygısı ile alanından vazgeçen çok sayıda öğretmenimiz ilk günden başlayarak kendi alanına dönmek adına sendikamızdan yardım istemiştir. Bu öğretmenlerimize ayrı ayrı bilgilendirme yapmak yerine prosedür hakkında genel bir bilgilendirme yapma gereğini duyduk.

Bakanlık ilgili alan değişikliğini İSTEĞE BAĞLI BAŞVURU ile aldığı için yeni alana atanır atanmaz iptal istemli bir dilekçe vermek, reddi ile dava açmak isteyenlerin bu girişimi fazla umut vaat etmemektedir. Bir dayatma şeklinde de olsa davalı açısıdan (MEB),  TALEBİN varlığı güçlü bir savunma nedenidir, mahkemeyi de etkileyebilir. Bunun yerine resmi olarak TALEP edilmiş alana dair bir lisans eğitimi almamış olmak, hizmet içi eğitime tabi tutulmadan göreve başlamak, öğrencilerin seviye ve ihtiyacına yanıt verememek konularını peş peşe tutanak altına aldırmak yerinde olacaktır. Bu süreçte eski (mezuniyete esas alan) alanda il, ilçede ihtiyaç oluşması, ücretli öğretmen çalıştırılması da delillendirilebilir. Bu tür dilekçe, tutanak ve delillerin ekleneceği bir ALANA GERİ DÖNME talepli nihai dilekçenin reddi halinde güçlü bir dava açılabilir.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Servisi olarak hizmetiçi eğitime alınmadan mezuniyet alanı dışındaki bir alana geçmiş, bunun sıkıntısını yaşayan öğretmenlerimiz için kurumlarına verecekleri ilk dilekçeyi örnek olarak paylaşıyoruz. Alana dönüş konusunu yargıya taşımak isteyen üyelerimize her türlü hukuksal yardım ücretsiz olarak verilecektir. Saygılarımızla…

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

 

……………Okulu Müdürlüğü’ne

………………

İlgili Makama İletilmek Üzere

                                                                      

                                                       

 

            ………… ili …………… ilçesi ……….. Okulu’nda ………..öğretmeni iken Talim ve Terbiye Kurulunun 12.09.2012 Tarih ve 5110 Sayılı mütalaası kapsamında alan değişikliği yoluyla 19.09.2012 Tarihinde (özür grubu kapsamında) ……. ili ……. İlçesi ……… okuluna ……….. Öğretmeni olarak atandım.

 

TTK’nun 80 Nolu Kararı  Madde 7’de “ - (Değişik :05/07/2012 tarih ve 97 sayılı TTKK) Öğretmen olarak atanacakların gerekli ve yeterli düzeyde genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon almaları esastır. Bu eğitim süreçlerinden birini tamamlamamış ya da yeterli kredi almamış olanların öğretmen olarak ataması yapılmaz”  denilmektedir. Karar ekindeki çizelgede de mezuniyet alanım olan………. ile atandığım alan  …………… birbirine kaynak (yan alan) olarak gösterilmemiştir. Alan değişikliğim İlgili TTK Kararına rağmen, (özrüme/yer değiştirme talebime binaen) yapılmıştır.

 

Atanmış olduğum bu yeni alanla ilgili yeterli akademik eğitimim ve deneyimim olmadığı için mesleğimi layıkıyla yerine getirebilmem açısından en kısa sürede tarafıma hizmetiçi eğitim verilmesini talep ediyorum. Özel uzmanlık ve alan bilgisi gerektiren bu yeni alanla ilgili bir eğitim almadan sınıf ortamına girmeyi, öğrenciler üzerinde işlem yapmayı, bilimsel ve güvenli bulmuyorum.

 

Zaruri ve vicdani olan bu talebim karşılanmadığı ve tarafıma yeterli hizmet içi eğitim verilmediği sürece eğitim ortamında meydana gelebilecek her türlü sıkıntı, başarısızlık ve muhtemel sorunlardan sorumlu tutulamayacağımı bildirir, yasal haklarım saklı olarak gereğini arz ederim.

           

…./…../…..

Ad-soyad

imza

 

EKLER:

 

EK 1: Atama Kararnamem

EK 2: Diploma örneği

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.