1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Akyazı Kıraat Eğitim Merkezi açıldı
Akyazı Kıraat Eğitim Merkezi açıldı

Akyazı Kıraat Eğitim Merkezi açıldı

“II. Yurtdışı Hizmetleri Konferansı” kapsamında Sapanca'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Akyazı’daki ‘Kıraat Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

A+A-

“II. Yurtdışı Hizmetleri Konferansı” kapsamında Sapanca'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Akyazı’daki ‘Kıraat Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Merkezin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kur’an’ın bütün âlemler için şeref ve izzet kaynağı olduğunu kaydederek, “Kur’an bütün âlemler için bir uyarıdır, hatırlatmadır. Yeryüzünde insanın istikametini bulması için ışık tutan, kalplerimizi aydınlatan bir istikamet kitabıdır” dedi. Başkan Görmez şöyle konuştu;

“Kur’an kalplerimizi aydınlatan bir istikamet kitabıdır…”

“Öyle bir kitap düşünün ki, ‘Oku’ diye başladı ve cehalete son verdi. İnsana kâinatı okumayı öğretti. İnsana kendi nefsini okumayı öğretti. Yeryüzünü, tarihi, kültürü okumayı emretti. İnsanoğlunu cehaletin karanlığından ilmin aydınlığına kavuşturdu. Bir kitap düşünün, geldi ve insanın ufkunu açtı. Puta tapıcılıktan Allah’a kul yaptı. Medine’de bir medeniyet kurdu ve kısa sürede kâinata, insanlığa yaydı. Medine’de insanlığı aydınlatmaya gelen o mesaj kısa sürede insanlığı kuşattı. Ebediyete kadar da âlemlere istikamet göstermeye şeref vermeye devam edecek.

Öyle bir kitap ki, her harfinde hikmet, her manasında istikamet var. Işık tutan, insanlığı aydınlatan, kalplerimizi aydınlatan yönleri var. Sadece manası ve hikmeti değil, o kitabın okuması da ibadettir. Okuyorsunuz yüreğiniz ferahlıyor, kalbiniz açılıyor. Öyle bir kitap ki onu dinlemesi de ibadet. Hatta ona bakmak dahi ibadet. Sadece bakın, her harfin nasıl kalbinize hitap ettiğini göreceksiniz”

Hafızların yetişmesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Görmez, Anadolu’nun her ilinden bir kurra yetiştiğini söyleyerek, “Bu geleneğe sahip çıkarak en iyi şekilde yoluna devam etmesini sağlamalıyız. Bizim ecdadımız kıraate çok değer vermiştir. Allah, bu milletin bağrından Kur’an’ı eksik etmesin. Ebediyen Kur’an’a hizmet etmeyi nasip etsin” dedi.

“En büyük özgürlük yürekleri işgalden azade kılmaktır…”

Açılış konuşmasında son günlerde yaşanan üzücü olayları da değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “On beş gündür ülkemizde hepimizi üzen sahneler yaşanıyor. Kalbimiz hüzünleniyor, gözlerimiz yaşarıyor. Gençlerimizin kalplerinde şiddet, öfke ve tefrika olmamalı. Hep beraber genciyle yaşlısıyla, hep birlikte nerede güzellik varsa orada birlikte olmalıyız, nerede kötülük varsa ona da müsamaha etmemeliyiz. Allah, bir an önce milletimizin kalpleri arasında o birliği, ahengi yeniden kurmayı nasip etsin. Kalplerimiz arasına fitne ve nefret tohumlarını ekmek isteyen hiç kimseye fırsat vermesin” diye konuştu.

Başkan Görmez konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu yaşanan üzücü olayların geçici olduğuna inanıyoruz. Bizim muhteşem bir mazimiz, muhteşem bir ülkemiz, muhteşem bir medeniyetimiz var. Hep birlikte kalplerimizi birbirine açarak yüreklerimizi en büyük işgallerden kurtarmalıyız. Yüreklerin en ağır yükü öfke, kin, nefret ve gururdur. Başkasına tepeden bakmaktır. Bunlar yürekleri işgal eden kötülüklerdir. Yürekleri işgal edilen insanlar asla özgür olamazlar. En büyük özgürlük yürekleri işgalden azade kılmaktır. Allah yüreklerimizi her türlü kin, öfke ve tefrikanın işgalinden kurtarmayı nasip etsin.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.