1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AKP zihniyeti üniversitede dile geldi
AKP zihniyeti üniversitede dile geldi

AKP zihniyeti üniversitede dile geldi

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Kars Kafkas Üniversitesi ziyaretinde yaptığı açıklamalarda Türkiye’de üniversitelerin sorunları üzerine tek bir kelime etmezken, bunun yerine üniversitelerde cami inşa edilmesinin önemi ve Cumhurbaşkanı seçimleri üzeri

A+A-

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Kars Kafkas Üniversitesi ziyaretinde yaptığı açıklamalarda Türkiye’de üniversitelerin sorunları üzerine tek bir kelime etmezken, bunun yerine üniversitelerde cami inşa edilmesinin önemi ve Cumhurbaşkanı seçimleri üzerine konuşması dikkat çekicidir. Bekir Bozdağ camiler ve fakülteler arasında neye göre yapıldığı belli olmayan ve akla mantığa sığmayan bir karşılaştırmaya gitmiştir. 4+4+4 sürecinde olduğu gibi tüm kamu hizmetlerine bir toplum mühendisliği aracı olarak bakan AKP hükümetinin üniversiteleri de buna dahil etmesi kaçınılmazdır. Belli ki yükseköğretim sisteminde yeniden yapılandırma süreci dinselleştirme uygulamalarını da içerecektir.

“Üniversitelerde Cami bulunması fakülte bulunması kadar önemlidir. Biri diğerine tercih edilemez” diyen Bozdağ, herhalde üniversitelerin varlık amacını bilmemektedir. Bilimsel araştırma ve eğitim için kurulan üniversitelerde elbette ki her şeyden önce, fakültelerin hem de nitelikli fakültelerin olması gerekmektedir. Üniversitelerin bilimsel niteliği başat niteliğidir ve bu nitelikten söz gelimi cami yapımı adına fedakarlık edilmesi söz konusu olamaz, pazarlık konusu edilemez.

166 üniversite sayısına ulaşıldığını söyleyip övünen Bozdağ’a ve hükümete soruyoruz: Bu üniversitelerin kütüphanesinde yeterli sayıda kitap, yayın aboneliği, laboratuarlar ve sosyal faaliyet alanları bulunmakta mıdır? Bu üniversitelerde farklı alanlarda yeterli sayıda yetişmiş akademik personel çalışmakta mıdır? Acaba 12.000 öğrencisi olduğu için içine cami açılması elzem görülen Kars Kafkas Üniversitesi tüm öğrencilerine, sağlıklı barınma ve beslenme imkanı sağlayabilmiş midir? Evlerinde ısınma giderlerini ödeyemeyen öğrencilerin kimi zaman kışın camilerde uyudukları bilinmektedir. Acaba cami açmanın amacı bu mudur?

Vakıf ve kamu üniversitesi sayısı patlamıştır; ancak bu üniversitelere baktığınızda bunları bir liseden ayırmak güçtür. Sadece bina ve derslik kurarak üniversite kurduğunu iddia eden AKP hükümeti bu üniversitelerden mezun olanların istihdam edilmesi konusunda da en ufak bir kaygı taşımamaktadır.

İnançlara saygı ve ibadet yerlerinin ulaşılabilirliği konusunda kendi çalışma mekanı olan mecliste aynı duyarlılığı göstermeyen ve diğer inançlara ve söz gelimi cemevi açılmasına kesinlikle alan tanımamayan bir anlayış söz konusudur. Bu anlayışın temsilcisi olan hükümete soruyoruz: Üniversitelerin içinde cami ısrarınız neden? Biliyoruz ki AKP minareyi çalarken kılıfını da iyi hazırlamaktadır. Piyasalaştırma uygulamalarını dinselleştirme ile desteklemek başlıca stratejisidir. Ancak ibadethanelerin AKP popülizminin aleti haline getirilmesi ve üniversitelerin içinde bulunduğu onlarca sorun varken dini inançların bu sorunları örtmek için kullanılması kabul edilemez. Üniversitelerin öncelikli hedefi nitelikli, bilimsel bir üniversite eğitimi ve nitelikli bir akademik araştırma ortamının oluşmasını sağlamaktır. 

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.