1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akdağ: Kürtajda orta yolu bulacağız.
Akdağ: Kürtajda orta yolu bulacağız.

Akdağ: Kürtajda orta yolu bulacağız.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtaj konusundaki tartışmalara ilişkin, "Hem kadınların seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak bir orta yol bulacağız" dedi. 10.

A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtaj konusundaki tartışmalara ilişkin, "Hem kadınların seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak bir orta yol bulacağız" dedi.
10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları etkinliğine katılmak üzere akşam saatlerinde Erzurum’a gelen Bakan Akdağ, havalimanında açıklamalarda bulundu. Akdağ, Türkçe Olimpiyatları'nın önemine değinerek, "Türkiye'nin birçok yerinde yapılan Türkçe Olimpiyatları il etkinliklerinin biri de Erzurum'da gerçekleştirilecek. Bu vesileyle bu toplantıya katılacak hemşehrilerimle birlikte olacağız. Türkçe Olimpiyatları'nı kavramsal olarak, manen çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. Türkçe, gerçekten bizim kendimizi ifade ettiğimiz en önemli araçtır. Dolayısıyla Türkçe'nin hem Türkiye'de, doğrudan doğruya bizim tarafımızdan en güzel şekilde öğretilmesi, konuşulması yazılması hem dünyaya yayılması, yaygınlaşması sağlanmış. Bu gayret içerisinde olanlara buradan şükranlarımı iletmek istiyorum" diye konuştu.
EXPO 2020'yi İzmir'e almak için yarın Paris'e gideceğini ifade eden Akdağ, Türkiye'nin son yıllarda uluslararası toplantılara en iyi şekilde ev sahipliği yaptığını sözlerine ekledi.
Gazetecilerin sorusu üzerine kürtaj konusunda yaşanan tartışmalara değinen Bakan Akdağ, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ciddi bir çalışma başlattıklarını aktardı. Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın birlikte bazı öneriler hazırladığını açıklayan Akdağ, "Ümit ediyoruz ki bunları önümüzdeki hafta başbakanımıza ve hemen ardından da bakanlar kurulumuza takdim edeceğiz" dedi.
"Kürtajın ülkede serbest hale getirildiği kanun adı bile artık çağdaş olmaktan çıkmıştır" diye devam eden Akdağ, "Nüfus kanunu planlaması ya da nüfus planlaması kavramı, bugün dünyada kalkmış durumdadır. Bu kavramı artık üreme sağlığı kavramı adıyla anıyoruz. Öncelikle kadının yani annenin, onunla birlikte bebeğinin, çocuğunun sağlığı açısından birinci dereceden ele almak gerekir. Biz de bu gözle meseleye bakıyoruz. Bütün milletimiz şundan emin olmalıdır ki; hem kadınların seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak bir orta yol bulacağız. Bundan önceki benzeri tartışmalarda olduğu gibi hükümet olarak, bu konuda da milletin vicdanında olumlu bir cevap oluşturacak bir çözüm bulacağımıza eminim" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.