1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AKAY: Bu bir cinayettir ve failleri de bellidir. failler hükümet ve masadaki sendikalardır.
AKAY: Bu bir cinayettir ve failleri de bellidir. failler hükümet ve masadaki sendikalardır.

AKAY: Bu bir cinayettir ve failleri de bellidir. failler hükümet ve masadaki sendikalardır.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul AKAY; Hakem Heyetinin 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 yılı için yüzde 3+3 lük maaş zammının komik olduğunu belirterek; "2,5 Milyon memuru, 2 Milyon emekli, dul ve yetimi hayal

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul AKAY; Hakem Heyetinin 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 yılı için yüzde 3+3 lük maaş zammının komik olduğunu belirterek; "2,5 Milyon memuru, 2 Milyon emekli, dul ve yetimi hayal kırıklığına sevk eden maaş zammının sorumlusu; taleplerini ve eylemlerini ortaklaştıramadan masaya oturarak, "Bremen Mızıkacıları" görüntüsünü andıran sendikalardır" dedi.
2002 yılından beri yapılan maaş pazarlıklarında, aynı yöntemi benimseyen sendikaların siyasi ve ideolojik kavgalarının faturasını memur ve emeklinin ödemesinin haksızlık olduğunu vurgulayan Resul AKAY; Umudunu ve geleceğini masaya bağlamış aile bireyleri ile birlikte 15 Milyon vatandaşımızı hüsrana uğratan sendikaların tutumunu, akıl almaz bir yaklaşım olarak nitelendirdi.
AKAY açıklamasını şöyle sürdürdü.
"Masaya oturan sendikaların dağınık, savruk ve kendi içerisinde kavgalı olduğunu bilen Hükümet, 'hısım' olarak addettiği konfederasyon marifetiyle memuru ve emekliyi bir kez daha perişan etmiştir. 'Kıran kırana pazarlık yapacağız' gibi inandırıcılığı olmayan beyanlarla başarısızlığının üzerine şal örtmeye çalışan 'hısım' sendika kadar, toplu sözleşme masasında hiçbir yetkisi olmayan diğer iki konfederasyon da bu perişanlığın baş mimarlarıdır. Açıkçası masaya oturan üç Konfederasyon Hükümetin komik ve insafsız zammını meşrulaştırmak için talihsiz bir rolü oynamışlardır.
2003 yılı Bütçesi hazırlanırken memur ve emekliye; 'bize üç yıl süre tanıyın üç yıl sonra cebiniz para görecek, mutfağınız bollaşacak' diyen sayın Başbakan'ın, kendi beyanını tekzip edercesine on yıl sonra; 'yüzde 4'ün üzerinde maaş artışı yaparsak durumumuz Yunanistan ve İspanya gibi olur' demesi manidardır. Bu durum, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu hazin tabloyu da net bir biçimde anlatmaktadır. Yılbaşından bu yana yalnızca; doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 10, akaryakıta yüzde 10, ulaşıma yüzde 15 zam yapan Hükümetin, memura ve emekliye 4+4'ü reva görmesi insafsızlığın ta kendisidir."
"Masaya oturan sendikaların 4,5 Milyon kitlenin çıkarlarını korumak ve gözetmek yerine, ait oldukları siyasi ve ideolojik merkezlerin çıkarlarını gözeterek hareket ettikleri gün gibi ortadadır" diyen Resul AKAY; "Bunun aksini söylemek saflık olur. Çünkü 22 Gün masada oturarak, hakem heyeti toplantılarına iştirak ederek Hükümetin komik zammını meşrulaştıran sendikalar bu sürecin Hükümetle birlikte asli failleridir. İşlenen bu cinayetin failleri meçhul değildir ve bütün kamuoyunca da bu failler tespit edilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.