1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aile hekimliği yap-boza döndü
Aile hekimliği yap-boza döndü

Aile hekimliği yap-boza döndü

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının Uzman hekimlerin yükünü azaltmak için nöbet tutmalarını düzenleyen genelge aile hekimliğinde çalışan hekim ve aile sağlığı elemanlarını tedirgin etti  Erözgün,

A+A-

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının Uzman hekimlerin yükünü azaltmak için nöbet tutmalarını düzenleyen genelge aile hekimliğinde çalışan hekim ve aile sağlığı elemanlarını tedirgin etti 

Erözgün, aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına belirli yataklı tedavi kurumlarında nöbet tutturulmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu Sözleşmelilere sözleşmeleri dışında başka görev yüklenilmesinin yargı kararlarına aykırı olduğunu Sağlık Bakanlığı yetkililerinin görmezden geldiği için aile hekimliği sisteminde çalışanlar huzursuz olmuş ve hizmet kalitesini etkileyecek şekilde iş verimini düşürmüş olduğunu iddia etti.

Nöbet düzenlemesi kamu yararına aykırıdır diyen Erözgün, Aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının kendi isteği dışında uzmanlığı olmayan alanda nöbet tutarak çalıştırılması aile hekimliği sisteminin ruhuna da ters düşen ve kamu yararı bulunmayan bir düzenleme olduğunu belirtti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, aile hekimliği sisteminde çalışanların nöbet hizmetinde görevlendirilmeleri, kişinin temel hak ve hürriyetlerinden olan çalışma hakkının sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde sınırlandırılmasıdır. Buda kişi hak ve hürriyetlerine, çalışma ve sosyal haklarına aykırı bir düzenleme olduğu için Anayasa’ya aykırıdır dedi.

Erözgün, Sağlık Bakanlığı Nöbet hizmetini düzenlediği genelgeye 5238 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’na eklenen bir maddeyi dayanak yapmıştır. Bu kanuni düzenleme esasında genel, sınırsız, esasları ve çevresi belirsiz olduğu için “ ihtiyaç ve zaruret hasıl olması “ halinde gibi müphem bir ifade ile tanımlanmıştır. Başlı başına hukuk kaide ve kurallarına aykırı bir düzenlemedir. Ben yaptım oldu mantığının ürünüdür. Bu nedenle sistemde çalışanları tedirgin etmiş ve inandırıcılığı ve güvenirliliği olmadığından aile hekimliği sisteminde çalışanların angarya işlerde görevlendirilebileceği anlamını doğurmuş olduğunu vurguladı.

Aile Hekimliği sistemi ne yazık ki daha başlamadan iflas etmiştir, yap-boza dönmüştür diyen Erözgün, Aile hekimliği sisteminde her geçen gün yeni bir sorun ortaya çıkmaktadır. Sistemden kaçışlar ve emekliliğe ayrılmalar için başvurular başlamıştır. Ancak emekli olacaklar için de süreç oldukça sıkıntılıdır. Emekli olmak isteyen aile hekimleri aile hekimliği siteminden önceki kurumuna tayin yaptırıp oradan emekli olmaları bakanlık tarafından uygulanmaktadır. Bu durum bile sistemin defolarla dolu olduğunu göstermektedir. Kervan yolda düzelmedi. Kervan yolda sürekli tökezliyor. Aile hekimliği sistemini örnek olarak aldığımız ülkeler bu sitemden ya vazgeçtiler ya da vazgeçme çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz ise onların terk ettiği bir sistemi harikulade bir sistem olarak uygulamak istiyoruz asıl sıkıntı burada bulunmakta dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.