1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aile hekimleri nöbet tutmalarına ilişkin yasayı protesto etti
Aile hekimleri nöbet tutmalarına ilişkin yasayı protesto etti

Aile hekimleri nöbet tutmalarına ilişkin yasayı protesto etti

Yeni bir kanunla farklı kurumlarda nöbet tutmaya başlayacak aile hekimleri bu durumu protesto ederek basın açıklaması yaptı.

A+A-

Yeni bir kanunla farklı kurumlarda nöbet tutmaya başlayacak aile hekimleri bu durumu protesto ederek basın açıklaması yaptı. Karaman Aile Hekimleri Derneği (KARAHDER) üyesi doktorlar, hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde nöbet görevi verilecek olması nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Hekim başına ortalama 3 bin 600 hastanın düştüğü bir sistemde görev yapan aile hekimlerine, yeni kanun ile getirilen farklı kurumlarda da nöbet tutma görevinin, vatandaşın ücretsiz birinci basamak hizmeti almasını imkânsız hale getireceğini ifade eden Dernek Başkanı Dr. Alparslan Şen, ''Aile hekimliği uygulamasına geçildiği 2005 yılından bugüne, birinci basamaktaki tüm sağlık göstergeleri olumlu yönde ve oldukça yüksek oranda gelişme kaydetmiştir. Bebek ve anne ölümleri azalmış, aşılama oranları gelişmiş ülkelerdeki seviyeleri artmıştır. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının büyük azmi ile sağlık hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti artmıştır. Aile Hekimleri Dernekleri Fedarasyonu (AHEF)'nun her türlü uyarı ve girişimlerde bulunmasına rağmen yeni kanunla, aile sağlığı merkezlerimizde ve köylerde verdiğimiz hizmetlerimizi aksatacak şekilde, hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önü açılmıştır.” dedi.

Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastalarından uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmeleri, aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbe olduğunu ifade eden Şen, “Bu kanunla beraber aile hekimleri, yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacak, nöbet çıkışında ve ara vermeksizin, ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmet aksayacaktır. Bu düzenleme ile aile hekimliği uygulamasından geri dönüş başlayacak, bugüne kadar verilen bütün emekler hızla yok olacaktır.” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.