1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Gündoğdu'nun iş bırakma açıklaması
Ahmet Gündoğdu'nun iş bırakma açıklaması

Ahmet Gündoğdu'nun iş bırakma açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim-Bir-Sen olarak bir gün iş bırakma kararı aldıklarını açıklayarak, “Eğer bu ülke kalkınmadan bahsedecekse, eğitimde öğretmenin öneminden bahsedecekse, topyekun öğretmenine sahip çıkması lazım” dedi.

A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim-Bir-Sen olarak bir gün iş bırakma kararı aldıklarını açıklayarak, “Eğer bu ülke kalkınmadan bahsedecekse, eğitimde öğretmenin öneminden bahsedecekse, topyekun öğretmenine sahip çıkması lazım” dedi. 

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, Memur Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı yaptı. İlk toplu görüşmenin uzlaşmasızlıkla sonuçlandığını belirten Gündoğdu, “Bir sorun var. Ya Türkiye büyüyor, eğer büyüyorsa, biz bu büyümeden pay istedik. Ya da Türkiye, Maliye Bakanı ya da diğer yetkililerinin yansıttığı gibi ekonomi rayında değil, birileri rol yapıyor. Avrupa isek, Avrupa’da 1. , dünyada 3. krizi yöneten, büyüyen ülkesi isek, bunu memurlarda hissetsin. Afrika ülkesi isek, bizde bilelim, taleplerimizi ona göre gözden geçirelim” şeklinde konuştu.
Gündoğdu, Maliye Bakanı Şimşek’e bir takım sorular yönelterek, “2011 yılında bu ülke yüzde 8,5 büyümedi mi, 2011 enflasyonu yüzde 11,5 gerçekleşmedi mi, şu anda ilk dört aylık enflasyon 3,05 bunun yılsonuna tekabül eden kısmı yüzde 11’in üzerinde değil mi? Mali disiplin hesap makinesi anlayışıyla Türkiye’de çalışanların motivasyonu zarara uğratılmıştır ve yetkililer gerçek fotoğraf üzerinden bir yaklaşımda bulunamamışlardır” ifadelerini kullandı.
Uzlaşmanın sorumlusunun kamu işveren heyeti olduğunu altını çizen Gündoğdu, önlerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürecinin olduğunu belirtti. Gündoğdu, “Perşembe günü hizmet kollarımızla birlikte Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na müracaatımızı yapacağız” dedi.
Göreve yeni başlayan bir öğretmenin bin 624 TL aldığını ifade eden Gündoğdu, 66 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurum içi adaletsizliğin oluşturulduğunu söyledi. Gündoğdu, “Eğer bu ülke kalkınmadan bahsedecekse, eğitimde öğretmenin öneminden bahsedecekse, topyekun öğretmenine sahip çıkması lazım” dedi.
“Eğitim-Bir-Sen olarak bir gün iş bırakma kararı aldık. Bunu da yarın gerçekleştireceğiz” diyen Gündoğdu, “Türkiye genelinde hizmet üretmeme, iş bırakma eylem kararı ve Ankara’da oturma eylemi. Bazı hizmet kollarımızda da bu karara kendi yönetimlerinde görüşerek, bunu ortaklaştırma, destek verecekler” şeklinde konuştu.
Hakem Kurulu’ndan da istedikleri sonuç çıkmadığı takdirde 30 Mayıs günü Başkanlar Kurulu’nu toplayacaklarını anlatan Gündoğdu, süreci Kurul sonucunda paylaşacaklarını ifade etti. Gündoğdu, Kamu İşveren heyetinin diyalogda centilmen, öneride bulunma da cimri bir tavır sergilediğini kaydetti. Bir gazetecinin yarın Kamu-Sen ve KESK’in de iş bırakma eylemi yapacağını hatırlatarak, birlikte hareket edip etmeyecekleri yönündeki soru üzerine Gündoğdu, Kamu-Sen ve KESK eylem kararını daha önceden belirttiğini söyleyerek, “Aynı gün, aynı amaçla iş bırakma eylemi yapacağız. Ama aynı mekanlarda basın açıklaması yapmayacağız. Amaç, ortak olarak tabloyu boykot etmek. İşi bırakacağımız okullar aynı. Okuldan ayrıldıktan sonra bir araya gelip tabloyu kabul etmeme içeriklerimiz, mekanlarımız farklı olacak” şeklinde konuştu.
İş bırakma eyleminin hukuka aykırı olup olmadığı yönündeki soruya Gündoğdu, “Keşke Kamu İşveren Heyet Başkanı hukuka saygılı olup, beklentilere cevap verseydi. Buradan kastedilen memurun henüz grev hakkının olmaması ise, bu doğrudur. Uluslar arası Anlaşmalar gereği attığımız imzalar var ve Anayasa’nın 90. maddesi de uluslararası hukukun önce geldiğini gerçeğini ortaya koyuyor” yatını verdi.
Hakem Heyeti ile görüşmeden beklentileriyle ilgili soru üzerine Gündoğdu, Hakem Kurulu’nun siyasi bir kaygısı olmadığını belirterek, “Hakem Kurulu siyasi bir kurum değil. Doğrudan siyasi risk alacak bir kurum değil. Hükümete siyasetçi kimliğini önde tutarak bu duyarlılığa davet eden yaklaşımda bulunmuştuk. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na bilimsel verileri, gerekçeleri ortaya koyarak gideceğiz. Perşembe günü tekliflerimize son ‘ne bekliyoruzu' karalaştırmış olacağız” diye konuştu.
Gündoğdu, beklentilerinin öğretmen ve öğretim üyelerinin mağduriyetlerini giderecek bir ek ödemde ve hükümetin yeniden değerleme oranının altına düşmeyecek bir yüzdelik zam olduğunu söyledi.
Taleplerinin anlatılmasında güçlük çekip çekmeyeceklerine dair soru üzerine Gündoğdu, kredi derecelendirme kuruluşlarının gelen taleplere bakarak yalan söylemediğini aktararak, “Türkiye bugün ekonomisi iyi yolda, bütçesi büyüyor, pastası büyüyor” şeklinde konuştu.
Ayrıca Gündoğdu, yarın yapılacak iş bırakma eylemini yetkililerin iyi okudukları takdirde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda çözülebileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.