1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Gündoğdu, memurların sorunlarını Başbakan'a iletti
Ahmet Gündoğdu, memurların sorunlarını Başbakan'a iletti

Ahmet Gündoğdu, memurların sorunlarını Başbakan'a iletti

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Ziyarette eşit işe eşit ücret kapsamında 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenen ek ödemelerden öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının faydalanamaması ve 4+4+4 yeni eğitim sisteminin uygulanması noktasındaki eksiklikler başta olmak üzere eğitimdeki diğer sorunları Başbakan Erdoğan’a iletildi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, genel yetkili sendika başkanı olarak yaklaşık iki saat süren toplantıda Başbakan Erdoğan’a eğitim çalışanlarının sorunlarıyla birlikte 4+4+4 yeni eğitim sisteminin hayata geçirilişinde yaşanan sorunları aktardı. Gündoğdu, velilerin tercihine bırakılması gereken okula başlama yaşının zorunluluk haline getirilmesi, özür grubu atamaları, İl emrinin kaldırılması, norm fazlası öğretmenler için gerekli adımların atılmaması, derslik ihtiyacı konusunda özellikle büyük illerde yeterli çalışmaların yapılmamış olmasından kaynaklanan sorunları Başbakan’a taşıdı.

Yeni eğitim sistemini uygulayacak olan öğretmenlerin moral ve motivasyonunun yüksek tutulmasının önemine değinen Gündoğdu, özür grubu atamalarında yaşanan sıkıntıları da dile getirerek öğretmenlerin aile bütünlüğünün mutlaka sağlanması gerektiğini belirtti.

“Eğitimdeki çözüm önerilerimiz gecikmeli olarak hayata geçiriliyor, zamanında atılmayan adımlar yüzünden eğitimciler mağdur oluyor” diye konuşan Gündoğdu, eğitimin paydaşlarının hafızasının sürece dahil edildiği konularda çözümün daha çabuk yakalandığını, memnuniyet oranının arttığını, bu nedenle paydaşların çözüm adına önerilerinin zamanında dikkate alınması gerektiğine değindi.

Görüşmede 666 KHK sonrası öğretmen ve öğretim elemanları aleyhine oluşan tabloya dikkate çeken Genel Başkan Gündoğdu, toplu sözleşme sürecinde ısrarla üzerinde durdukları ancak çözüme kavuşturulamayan ek ödeme mağduriyetinin giderilmesini istedi. Gündoğdu ayrıca, ek ödemeden faydalanamayan diğer kamu çalışanlarının mağduriyetinin yanı sıra sözleşmeli olup da kadroya geçirilmeyen personelin ve 4/C’lilerin sorunlarını da Başbakan Erdoğan’a aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın da bulunduğu görüşmede, Başbakan Erdoğan, sorunları not alarak çözümü için ilgili bakanlarıyla görüşme yapacağını, öğretmenlerin sorunlarının farkında olduğunu, çözümü için paydaşların görüşlerinin önemli olduğunu dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.