1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Afet ve Acil Durum Yönetim merkezi inşaatı sürüyor
Afet ve Acil Durum Yönetim merkezi inşaatı sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetim merkezi inşaatı sürüyor

Hatay Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi inşaatı sürüyor. Merkez, Antakya'ya 20 kilometre, havaalanına 5 kilometre uzaklıkta anayol üzerinde inşa ediliyor.

A+A-

Hatay Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi inşaatı sürüyor. Merkez, Antakya'ya 20 kilometre, havaalanına 5 kilometre uzaklıkta anayol üzerinde inşa ediliyor. Uzun yıllardır Silahlı Kuvvetler Caddesi'nde bulunan kurum gün geçtikçe gelişen teknolojiye uyum sağlamakta yer sorunu nedeniyle zorlanıyordu. Merkez personeli aldıkları tüm eğitimlerle ve modern cihaz kullanımlarıyla İl genelinde önemli başarılara imza atmalarına karşın Merkezin işlevsel özelliği nedeniyle kısıtlı alanda çalışmak zorunda kalıyordu. Buradan hareketle başlatılan yeni bina inşaatı aralıksız sürüyor. 3 bloktan oluşan merkezin, olası bir afet veya acil durumda, afet veya acil durumun etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik etkin ve seri bir yönetim ile koordineyi sağlamak, normal yaşama dönüşü kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla inşa ediliyor.

    Hatay İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi bünyesinde ilin tüm afet ve acil durum risklerine karşı, sismik-coğrafi-meteorolojik veriler, karayolları-trafik bilgileri/mobese görüntüleri ile desteklenen ve Afet Bilgi Sistemine uyumlu bir veri tabanı oluşturarak, afet ve acil durumlarda; kurumlar arası bilgi paylaşımı, kaynakların etkin yönetimi, sahadan ve ilgili kurumlardan gelen bilgilerin merkezde toplanarak değerlendirilmesi, yöneticilerinin daha sağlıklı karar alması, operasyonun koordine edilmesi, merkezi idareye bilgi akışı sağlanarak daha etkin bir afet/acil durum yönetimi sağlanacak. Türkiye’de ilk ve örnek bir proje oluşturularak tüm afet ve acil durum olaylarının (112 Çağrı Merkezi dahil) tek bir kampüsten koordinasyonu sağlanacak olan merkezde; tek numara ile telefon çağrı sistemi kullanılacak.

    Binanın; depreme dayanıklı olmasına, Antakya mimarisine uygun olmasına, çevre mimarisine örnek teşkil etmesine ve ilin prestij binalarından biri olmasına özen gösterildi. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.