1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AES, askerlikteki süreye esas hizmet puanlarının iadesini istedi
AES, askerlikteki süreye esas hizmet puanlarının iadesini istedi

AES, askerlikteki süreye esas hizmet puanlarının iadesini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın anlık kararları öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın anlık kararları öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor. Son olarak askerlikte geçirdikleri sürelerin hizmetten çıkarılarak puan eksiltmesine giden bakanlık, vatani görevini tamamlamış öğretmenleri isyan ettirdi. Kazanılmış bir hakkın geri alınması anlamına gelen bu keyfi durumun hukuki gerekçesi sendikamızca MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne sendikamız tarafından yazılı olarak aynı gün soruldu. Alacağımız yanıtı üyelerimizin hukuki girişimleri için değerlendireceğimizi ilanen duyururuz.

Anadolu Eğitim Sendikası/Hukuk Sekreterliği

  

Konu: Öğretmenlerin Askerlikte Geçirdikleri Sürenin Hizmet Puanına Yansıtılması

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu,  İlgili Bakanlık Mevzuatı

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_0.html

T.C.

Milli Eğitim Bakanlığı

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne

 

Yürürlükte olan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak hususlar” başlığında öğretmenlerin askerlikte geçirdikleri sürelerin hizmetten sayılacağı ve puan takdir edileceği hükme bağlanmıştır. Şöyle ki:

MADDE 48 (2) Bu Yönetmeliğin 47 nci maddesinde hizmet bölgelerinde; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında Devlet memuru statüsünde, 11/10/1983 tarihli ve 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu ile 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olarak geçirilen süreler, askerlikte geçen hizmet sürelerinin tamamı ile özel öğretim kurumlarında öğretmen veya yönetici olarak geçen sürelerin ödenen sigorta prim ödeme gün sayısı kadarı, görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanından değerlendirilir.

 (7) Askerlik görevini yurtdışında yapmış olanların askerlikte geçirdikleri süreler ile yurtdışında görevlendirme suretiyle geçirilen süreler, birinci hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanından değerlendirilir.

(10) Askerlikte geçirilen süreler hariç, aylıksız izinli olarak geçirilen süreler hizmet puanı hesabında dikkate alınmaz.          

İlgili Mevzuatta hiçbir değişiklik yapılmamasına ve kazanılmış bir hak olmasına rağmen askerliğe esas süresi hizmet puanına yansıtılmış olan üyelerimizin MEBSİS modülü üzerindeki puan sorgulamalarında 10 Puanlık bir eksiltmeye gidildiğini tespit etmiş bulunmaktayız.

Hizmet puanlarının başta yer değiştirme ve norm fazlası öğretmenin tespiti olmak üzere çok büyük bir etkisi olduğundan hareketle, davaya esas her hangi bir haksızlığa yol açılmaması için, askerlik hizmetine esas puanların sisteme tekrar yansıtılması ve süresi içinde sendikamıza bilgi verilmesi için gereğini arz ve talep ederiz.

 

Adem ÇELİK

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Gen. Bşk. Yrd.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.