1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AES 4+4+4'ü anketle değerlendirdi
AES 4+4+4'ü anketle değerlendirdi

AES 4+4+4'ü anketle değerlendirdi

Bilimsel olmaktan çok siyasi kaygılarla tartışılarak hızla uygulamaya konulan 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim sistemi birinci dönemi yarılamıştır.

A+A-

Bilimsel olmaktan çok siyasi kaygılarla tartışılarak hızla uygulamaya konulan 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim sistemi birinci dönemi yarılamıştır. Yeni bir eğitim sistemini en iyi değerlendirecek olan kişiler o sistemin uygulayıcıları olan öğretmenlerdir.

Eğitimimize dair pek çok soruna çözüm olacakmış gibi tanıtılan bu yeni sistemi objektif olarak değerlendirmek üzere hazırladığımız 20 soruluk anket ülke genelinde 3830 öğretmen tarafından yanıtlanmıştır.

Bu anketi yeni eğitim sistemine geçilmeden önce yaptığımız MART 2012 Tarihli 4+4+4 konulu alan anketi ile birlikte değerlendirdiğimizde; sisteme olumsuz bakan eğitimcilerimizi haklı çıkaran sonuçlara ulaşmış durumdayız. (Mart 2012’de uyguladığımız ankette öğretmenlerin ağırlıklı olarak %48 oranında 1+5+3+4 şeklinde bir yapılandırmadan yana olduğunu tespit etmiştik. Ortaokulların yeniden açılmasına sıcak bakan öğretmenler 5 sınıfın ortaokul kapsamına alınmasına büyük oranda karşı çıkmışlardı. Aynı şekilde okul öncesi zorunlu eğitimden yana olan öğretmenlerin oranı %85, taslağın meclis gündemine getiriliş şekli ve tartışılma sürecini “siyasi” bulanların oranı %76 olarak belirlenmişti. )

Okula başlama yaşından müfredatlara, ulaşımdan güvenliğe, öğretmenlerin alan ve yer değiştirmelerine kadar pek çok başlıkta yeni eğitim sistemini değerlendirdiğimiz yeni anketimizin çarpıcı sonuçlarını ekte sizinle paylaşıyoruz.

Selam ve saygılarımızla...

Anadolu Eğitim Sendikası

Anket sonuçları için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.