1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adalet Bakanı Bozdağ'dan Almanya'ya Tepki
Adalet Bakanı Bozdağ'dan Almanya'ya Tepki

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Almanya'ya Tepki

Almanya'nın Gaggenau kentinde vatandaşlara hitap edeceği toplantının iptal edilmesine tepki gösteren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya'nın Gaggenau kentinde vatandaşlara hitap edeceği toplantının iptal edilmesine tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya'nın Gaggenau kentinde vatandaşlara hitap edeceği toplantısının iptal edilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Bugün akşam saat 19.00’da Almanya Baden-Württemberg eyaletindeki Gaggenau şehrinde yaşayan ve o çevrede bulunan Türkiyelilerle bir araya gelip hitap etmeyi planladıklarını hatırlatan Bozdağ, program için gerekli müracaatların yapıldığını ve izinlerin alındığı ancak toplantıya saatler kala belediyenin aldığı bir kararla otopark yetersizliğinin de gerekçe göstermek suretiyle toplantının iptal edildiğini aktardı.

Bozdağ, "Tabi oradaki vatandaşlarımız başka yerde toplantı yapabilir miyiz diye bir çalışma yaptılar ancak buldukları başka yerde de bu sefer polis oralarda toplantı yapılması konusunda engeller çıkardı. Maalesef bu gün izinleri alınmış, her türlü çalışması yapılmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık." dedi.

Bakan Bozdağ şöyle konuştu: "Buradan özellikle ifade etmek isterim ki her defasında insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade hürriyeti üzerine konuşmalar yapan ve kendileri dışında herkesi bu konudaki eksiklikleriyle suçlayan ve bunu eleştiri haline getiren Alman makamlarının Türk toplumunun bir toplantı yapmasına tahammül etmemesi kabul edilebilir bir şey değildir. Yani toplantı hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin teminat altına aldığı bir hak ifade hürriyeti bunun kapsamında son derece önemli bir hak, hem AB’nin, hem  Avrupa Konseyi’nin hem de demokratik hukuk devletlerinin vazgeçilmez özelliklerinden biri. İnsanlar bir araya geliyor izin vermiyorsunuz, orada kendilerini ifade etmek istiyor, izin vermiyorsunuz, istedikleri bir konuşmacıyı getirip onu dinlemek istiyor ona da izin vermiyorsunuz. Bunun adına da demokrasi diyorsunuz, biz de ifade hürriyeti var diyorsunuz. Böyle bir takdim yapılıyor."

"Hukuk devletine yakışan bir şey hiç değil"

"Bu, demokrasiyle ifade hürriyeti ile izah edilebilir bir şey değil, hukuk devletine yakışan bir şey hiç değil." diyen Bozdağ, "Yani bir bakanın kendisini ifade etmesine izin vermeyen bir demokrasi olabilir mi? Bir toplumun toplantı yapmasına izin vermeyen o toplantıda görüşme yapmasına izin vermeyen bir demokrasi olabilir mi? Maalesef bu gün bunu yaşadık ve gördük. Daha önce de bunun örneklerini gördük." diye belirtti.

"Karayılan’ın Kandil’den video konferans yoluyla Almanya’daki taraftarlarına ifade edebilme imkanı tanındı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ının da video konferans yoluyla Almanya’daki Türkiyelilere hitap edeceğini ancak buna da izin verilmediği hatırlatan Bozdağ,  "Ama terörist başı Murat Karayılan’ın Kandil’den video konferans yoluyla Almanya’daki taraftarlarına ifade edebilme imkanı tanıdı. Yani teröristler kendini ifade edebiliyor, onlar için toplantı, gösteri hakkı var, kendini ifade etme hakkı var, ama demokratik bir ülkenin bakanı bir toplantıda görüşlerini açıklamasına imkan ve izin verilmiyor. Bu ne biçim bir demokrasidir ki teröristler için her şey serbest, her türlü özgürlük var, her türlü himaye var, her türlü destek var." diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de programının iptal edildiğini aktaran Bozdağ, "Bu antidemokratik yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değildir. Bunların olmaması lazımdır. Demokratik ülkeler bunlara izin vermez. İfade hürriyeti, toplantı hürriyeti, tüm demokrasilerde teminat altındadır ve bu teminatı koruyucusu da bizzat devletin kendisidir, devletin organlarıdır." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Bu haber toplam 504 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.