1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Acil servisteki nöbet sıkıntısı
Acil servisteki nöbet sıkıntısı

Acil servisteki nöbet sıkıntısı

Van Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, acil servislerde tutulan tutulan nöbet ile ilgili yaşanan sıkıntı konusunda en kısa sürede bir sonuç alınacağı belirtildi.

A+A-

Van Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, acil servislerde tutulan tutulan nöbet ile ilgili yaşanan sıkıntı konusunda en kısa sürede bir sonuç alınacağı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, acil servislerde tutulan nöbet ile ilgili çok sayıda şikayet geldiğini belirtildi. Açıklamada, “Araştırma görevlisi statüsündeki meslektaşlarımızın acil serviste branşları ve konsültan-icapcılık statüsü dışında, genel acil nöbetleri tutmak zorunda kalmalarının yasal dayanağı ile ilgili olarak Türk Tabipler Birliği (TTB) merkez hukuk bürosu ile görüşüldü. Meslektaşlarımızın kişisel olarak idari yargıda dava konusu yapmış olduğu itirazların, muhtemelen sunulan gerekçelerin yetersizliği nedeni ile, ‘yürütmenin durdurulması taleplerinin kabul edilmediği; ancak itirazların esastan görüşmeye alındığı ve yargısal sürecin devam ettiği, aleyhte sonuçlanmış bazı davalar olduğu, radyoloji gibi bazı spesifik branşlar için, genel acil nöbet tutmamaları gerektiği yönünde somut yargı kararları olduğu bilgisi alınmıştır” denildi.
Konunun en kısa sürede sonuçlanacağı ifade edilen açıklamada şunlara yer verildi:
“Ayrıca diğer kamu hastanelerinde uzman hekimlerin acil ünitelerinde branş dışı, genel acil nöbet tutmak zorunda kalmalarının hekimler ve hastalar açısından yol açması muhtemel tıbbi, yasal sorunlar, sonuçlar nedeni ile dava ve itiraz konusu olduğu, ancak ‘içtihad’ niteliğinde hukuki bir durumun oluşmadığı ifade edildi. Yanlış, popülist sağlık politikalarının bedelinin hekimlere ödetilmesi, acil ünitelerinde patoloji, biyokimya, dermatoloji, radyasyon onkolojisi asistanı- uzmanı olsa da ‘bir doktor’ bulundurmanın esasen bir kandırmaca olduğunu; bu angaryanın yasal bir yorum ve anlayışa dayandırılsa bile hukuki olmadığını, hastalarımız açısından telafisi kabil olmayacak sonuçlarının olacağının bilincinde olarak odamız. onu ile ilgili somut dava ve sonuçlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacaktır. Konunun taraflarını, meslektaşlarımız ve yöneticiler, en kısa sürede bir araya getirerek bilgi alışverişi ortamı sağlayacaktır. Merkez hukuk bürosundan uzman hukukçuların en kısa sürede Van’a gelerek sizlere doğrudan bilgi vermesini sağlayacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.