1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açık iş sayısı 100 bin kişiye ulaştı
Açık iş sayısı 100 bin kişiye ulaştı

Açık iş sayısı 100 bin kişiye ulaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İŞKUR kayıtlarına göre açık iş sayısının 100 bine yaklaştığını belirtti.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İŞKUR kayıtlarına göre açık iş sayısının 100 bine yaklaştığını belirtti. Çelik, 2011’in aynı döneminde 52 bin olan açık iş sayısının bu yıl 100 bine çıkmasında iş ve meslek danışmanlarının göreve başlamasının etkili olduğunu ifade etti.

Mayıs döneminde Avrupa Birliği genelinde yüzde 10,4 olan işsizlik oranının Türkiye’de yüzde 8,2’ye indiğini aktaran Çelik, bunda en önemli etkenlerin ‘Toplum Yararına Çalışma Projeleri, İşbaşı Eğitim Programları ile İş ve Meslek Danışmanları’nın göreve başlaması olduğunu da vurguladı.

Dünyada ve Avrupa’da istihdamın daraldığını anlatan Faruk Çelik, Türkiye’de bu anlamda daralma görülmediğini dile getirdi. Bunda ekonominin ve alınan önlemlerin büyük rol oynadığına işaret etti. Genç işsizler sorununa değinen Bakan Çelik, İspanya, Yunanistan gibi bazı Avrupa ülkelerinde genç işsizlik oranın yüzde 50’lerin üzerinde olduğuna temas ederken; dünyanın birçok ülkesinde bu konuda kırmızı alarm verildiğinden yakındı.

Bakanlıkça yaptıkları araştırmalara göre işsizlerin kendilerine uygun iş bulmakta, işverenlerin ise kendilerine uygun eleman bulmakta zorluk çektiğini tespit ettiklerini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

‘‘Bir taraftan işverenlerimiz eleman ararken, vatandaşlarımız da kendilerine uygun iş aramaktadır. İşte iş ve meslek danışmanlarımız tam da bu noktada devreye giriyorlar. Un, yağ ve şekeri birleştirip adeta helva yapıyorlar. Kim, nerede, nasıl bir iş arıyor ve kim, nerede, nasıl bir çalışan arıyor sürekli olarak analiz ederek bu soruna çözüm üretiyorlar. İş verenlerimizle iş arayanlarımız arasında adeta bir köprü vazifesi görüyorlar ve bir bilgi mekiği dokuyorlar. Bakanlık olarak bütün illerimizde her danışmanımıza işsizlerimizi ve işverenlerimizi adeta zimmetledik. Sürekli olarak nerede açık iş var, kim nasıl eleman arıyor, kimin ne becerisi var, bunu analiz ediyorlar. Öte yandan hangi işveren nasıl bir eleman arıyor, işverenin aradığı şartlar ne bunu araştırıyorlar. Daha sonra bire bir iletişime geçerek işverenlerimizle iş arayan vatandaşlarımızı buluşturuyorlar.’’

İşveren ve iş arayanlar arasında köprü vazifesi üstlenen iş ve meslek danışmanlarının göreve başlamasıyla işsizlik sorununun çözümünde analize dayalı bir sistem getirildiğini bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, İŞKUR’a kayıtlı açık işlerde her geçen gün artış yaşandığından söz etti. Bu çerçevede 2 bin 800 iş ve meslek danışmanının göreve başlamasıyla her geçen gün açık iş sayısı ve işe yerleştirilen kişi sayısının artttığını duyuran Faruk Çelik, ‘‘Geçen yıl Temmuz ayında 52 bin açık iş kaydımız varken bu yıl bu rakam Temmuz ayı itibariyle yaklaşık 100 bine çıktı. Bu sayı daha da artacaktır. Hedefimiz var olan işin içindeki işsizliği eritmektir. Artık hiçbir işveren işçi bulamıyorum dememeli ya da mevcut iş varken hiçbir iş arayan iş bulamıyorum dememelidir. Kim nerede, ne şekilde iş veya çalışan arıyorsa hemen kendine uygun işi ve çalışan adayını bulabilmelidir.’’ şeklinde konuştu.

Türkiye'de işsiz sayısının artmasının başka bir nedeni de iş arayanların kendilerine sunulan fırsat ve imkânları yeterince iyi değerlendirememesi olduğuna dikkat çeken Çelik, ‘‘Rahat, çok emek gerektirmeyen, tabiri caizse masa başı işler arayıp, bu türde olmayan işleri reddeden işsizlerin bu davranışları, ya da bilimsel adıyla iradi işsizlik olgusu, ülkemizdeki işsizliğin hala daha yüksek oranlarda seyretmesinin en önemli nedenleri arasındadır.’’ dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.