1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği değişti
Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği değişti

Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği değişti

Adalet Bakanlığı, yayınladığı “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği” ile köklü değişiklikler yaptı.

A+A-

Adalet Bakanlığı, yayınladığı “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği” ile köklü değişiklikler yaptı. Yönetmelik kapsamında hükümlüler, ellerine kelepçe takılıp polis veya jandarma nezaretinde değil, iki fotoğraf götürüp savcılıktan aldıkları sevk yazısıyla hastaneye gider gibi cezaevine gidecekler.
2 Eylül 2012 tarih ve 28399 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte, hükümlülerin; doğrudan açık ceza infaz kurumlarına alınmalarına, kapalı ceza infaz kurumlarından açık ceza infaz kurumlarına ayrılmalarına, açık ceza infaz kurumları arası nakillerine ve açık ceza infaz kurumlarından kapalı ceza infaz kurumlarına iadelerine ilişkin usul ve esasları tekrar düzenlendi.
Yayınlanan yönetmelikte en dikkat çekici değişiklik ise, hükümlülerin ceza infaz kurumlarına teslim şekillerinin belirlendiği 9. maddede yer aldı. Söz konusu madde kapsamında terör suçları, örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar hariç olmak üzere; Kasıtlı suçlardan toplam üç yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olan, Taksirli suçlardan toplam beş yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olan, adli para cezası hapis cezasına çevrilen veya 9.6.1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu gereğince tazyik hapsine tabi tutulan hükümlüler, cezalarının infazı için cezaevlerine 10 gün içerisinde kendileri teslim olacaklar. Bu hükümlülerin cezaevine teslimi sırasında yanlarında herhangi bir kolluk kuvveti bulunmayacak.
Bu hükümlüler, Cumhuriyet savcılıklarındaki işlemleri sonrası belirlenen ceza infaz kurumuna 10 gün içerisinde teslim olmamaları durumunda ise yakalanarak kapalı cezaevine gönderilecekler. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.