1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD Üretimindeki Gücünü Kaybediyor
ABD Üretimindeki Gücünü Kaybediyor

ABD Üretimindeki Gücünü Kaybediyor

Genç işadamlarına dünya ekonomisinin gidişatı hakkında bilgiler veren Profesör Doktor İsmail Tatlıoğlu, ABD'nin, üretimindeki gücünü kaybettiğini söyledi.

A+A-

Genç Tüm Sanayici ve İşadamları (TÜMSİAD) Bursa Şubesi’nin ‘Fikir Atölyesi’nin bu haftaki konuğu Profesör Doktor İsmail Tatlıoğlu oldu.

Her hafta farklı bir konu ve konukla gerçekleşen Genç TÜMSİAD Bursa Şubesi’nin  ‘Fikir Atölyesi’ buluşmalarının son konuğu Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu oldu. Burada konuşan Tatlıoğlu ABD, üretimindeki gücünü kaybediyor.”dedi.

Dernek merkezinde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Genç TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Asaf Yalçın İstanbullu, “Biz camia olarak İsmail hocayı çok sever ve saygı duyarız. Onun aydın duruşu, bakış vizyoner açısı bizim her zaman ufkumuzu açmıştır. Biz Genç TÜMSİAD’ın kuruluş aşamasında belirli istişareler için kendisini ziyaret etmiştik. Kendilerinin düşünceleri bizler için hep önemli olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“Dünya Nereye Koşuyor? Ekopolitik Bir Değerlendirme” konulu sunumu ile programa katılan genç işadamlarına dünya ekonomisinin gidişatı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ise, 2004 yılından beri dünyadaki üretimin, gelişmekte olan ülkelere kaymaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Tatlıoğlu, Arap Baharı ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin temelinde de dünyadaki üretim dengelerinde yaşanan bu değişimin olduğunu iddia etti.

ABD, üretimindeki gücünü kaybediyor

1950’lerde ABD’nin tek başına dünyadaki üretiminin yarısını üstlendiğinin hatırlatan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, zaman geçtikten bu üretim oranlarının düşüş yaşadığını dile getirdi.

2025 yılında ABD’nin, dünyadaki üretimin yüzde 18’ini yapacağının öngörüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Tatlıoğlu, “1950 de dünya ekonomisinin yarısını ABD yönetirdi Üretimin yarısı ona aitti. Geri kalan yarısını da bütün dünya üretirdi. 1980’lerin sonuna geldiğimizde dünya ekonomisi 3’e ayrılırdı. Üçte birini ABD üretir, diğer üçte birini Avrupa ve Japonya üretir, son üçte birini de dünyanın geri kalanı üretirdi. Şimdi 2014’e geldiğimizde ise ABD dünyanın dörtte birinin altında üretim yapıyor. Yani yüzde 22 civarında bir üretimi var. 2025’e geldiğimiz zaman ABD’nin üretimi yüzde 18’’e düşüyor. Yani dünyadaki üretimin beşte birinin daha altında bir üretim yapması öngörülüyor” diye konuştu.

Profesör Doktor İsmail Tatlıoğlu’nun dünya ekonomisindeki gidişat hakkında verdiği bilgilerin ardından program soru cevap kısmı ile tamamladı. Programın sonunda Genç TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Asaf Yalçın İstanbullu, Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’na günün anısına hazırlanan bir plaket ve bir kalem takımı armağan etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.