1. HABERLER

  2. YEREL

  3. AB Bakanlığı'ndan eğitim projelerine 23 milyon Euro destek
AB Bakanlığı'ndan eğitim projelerine 23 milyon Euro destek

AB Bakanlığı'ndan eğitim projelerine 23 milyon Euro destek

Kişinin mesleki gelişimini Avrupa deneyimi ile destekleyen 'Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı' hareketlilik faaliyetinin 2013 yılı başvuru sonuçları açıklandı.

A+A-

Kişinin mesleki gelişimini Avrupa deneyimi ile destekleyen 'Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı' hareketlilik faaliyetinin 2013 yılı başvuru sonuçları açıklandı. Programda hareketlilik faaliyeti kapsamında 348 projeye 23 milyon Euro hibe tahsis edildi.

Meslek liselerinden üniversitelere, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, şirketlerden belediyelere kadar çok geniş bir yelpazede kurum ve kuruluşlara sağlanan hibe desteği ile 13 bin 245 kişiye Avrupa’da meslekleri ile ilgili staj yapma ve eğitim alma imkânı sağlanmış olacak. Türk Ulusal Ajansı’nın destek verdiği alanlardan biri olan mesleki eğitim alanına mesleki eğitim sektörü tarafından bu sene de yoğun ilgi gösterildi ve toplam 2 bin 293 başvuru alındı.

“3 BİN PROJEYE 100 MİLYON AVRO HİBE ETTİK”

Mesleki eğitime verilen bu destekle ilgili bir açıklama yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Ulusal Ajans Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında yürütülen projeler, Türkiye’de mesleki eğitimin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlamakta ve bu sayede ülkemizde nitelikli işgücü yetiştirilmesi açısından önemli bir fonksiyon icra etmektedir” dedi. Projeler kapsamında bugüne kadar 3 binden fazla projeye yaklaşık 100 milyon Euro hibe tahsis ettikleri bilgisini veren Bağış, “5 bini aşkın vatandaşımız Avrupa’da meslekleri ile bilgi, beceri ve yeterliliklerini artırma imkânı bulmuştur. Bu yıl da tarımdan turizme, yenilenebilir enerjiden bilişime, otomotivden makinaya, sağlıktan dış ticarete kadar çok çeşitli alanlarda hazırlanan 348 mesleki eğitim projesi kapsamında 13 bin 245 vatandaşımız Avrupa’da mesleki eğitim alma imkânı bulacaktır. Bunların 714’ü engelli vatandaşımız olup, bu projeler kapsamında Avrupa’da mesleki eğitim için en çok engelli katılımcı gönderen ülke Türkiye’dir. Bu vesile ile 2013 yılı Leonardo da Vinci Hareketlilik faaliyeti kapsamında projesi kabul edilen kurumları kutlar ve başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.