1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 6353 Sayılı Torba Kanunu Resmi Gazete'de Yayınlandı
6353 Sayılı Torba Kanunu Resmi Gazete'de Yayınlandı

6353 Sayılı Torba Kanunu Resmi Gazete'de Yayınlandı

6353 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12.07.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

A+A-

6353 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12.07.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun kapsamı itibariyle, birden çok kanunda değişiklik yapmakla birlikte, kamu görevlilerinin yıllardır devam eden sorunlarına ilişkin esaslı düzenlemelere yer vermemiştir. Torba kanunda göze çarpan konulara ilişkin tespitler aşağıdadır.

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNDA YER ALAN HUSUSLAR

YURT DIŞINDA TEDAVİ GÖREN KAMU GÖREVLİSİNİN REFAKATÇİSİNE İLAVE KONAKLAMA BEDELİ ÖDENECEK
6245 sayılı kanuna eklenen ek madde ile; kamu görevlilerinin kendileri veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerden tedavi amacıyla yurt dışına gönderilenlerin, refakatçilerinin yurt dışında konaklama bedelleri SGK kurumunca ödenen gündeliklere ilave olarak, kurumlarınca da ödenecek,

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA BELİRLENMİŞ USUL VE ESASLARA GÖRE HESAPLANACAK
Yükseköğrenim Kanununa eklenen geçici madde ile, adayların merkezi sınavda almış oldukları puanlara ilave edilecek, ortaöğretim başarı puanlarının Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş olan usul ve esaslara göre hesaplanması kanun hükmü haline gelmiştir.

ADLİ SİCİL KAYITLARI ELEKTRONİK ORTAMDA SORGULANABİLECEK
Kamu Kurum ve Kuruluşları; ihtiyaç halinde ilgililerin adli sicil ve arşiv kayıtlarını Adalet Bakanlığının belirleyeceği usule göre sorgulama yapabilecek, gerçek kişilerde kendileri ile ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını sorgulayabilecek, fiziki ve elektronik ortamda mercilere verebilecek,

YÜKSEKÖĞRETİMDEN İLİŞİĞİ KESİLENLERE YENİ HAK
Terör suçlarından hüküm giyenler hariç olmak üzere, Yükseköğretim ile ilişiği kesilenler; ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde, takip eden eğitim öğretim yılında yükseköğrenime devam edebileceklerdir.

ÖZÜRLÜLERİN ERİŞİMİNE İLİŞKİN DÜZENLEMELERİ YAPMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI
Özürlülere ilişkin 5378 sayılı kanuna eklenen geçici madde ile; özürlülerin erişebilirliğine dair denetimleri yapacak komisyonda özürlülerin dahil olduğu konfederasyonun temsilcisinin de bulunacak, belediye, kamu kurum ve kuruluşları umuma açık hizmet veren her türlü yapı ve açık alanların malikleri, toplu taşıma araçlarının sahipleri, özürlülerin erişim hakkını engelleyen eksiklikleri 01.06.2013 tarihinden sonraki iki yıl içerisinde tamamlayacaklar süresi içerisinde tamamlamayanlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yılda beşyüzbin lirayı geçmemek üzere idari para cezası kesilecek.

5525 SAYILI DİSİPLİN CEZALARININ AFFI KANUNU GEREĞİNCE AFTAN YARARLANANLARIN ÖZLÜK HAKLARINA İADE
Kanunun 40. Maddesi ile; 23.04.1999 ile 14.02.2005 tarihleri arasında disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona erenlerden, 22.06.2006 tarihli ve 5525 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Kanunu uyarınca, haklarındaki disiplin cezaları bütün sonuçları ortadan kalkanların kanunun yayımı tarihi itibariyle 3 ay içerisinde kurumlarına başvurmaları halinde, Memuriyetlerinin sona erdiği tarih ile 22.6.2006 tarihi arasındaki döneme dair kesenek ve kurum karşılığı toplamları, görevden ayrıldıkları tarihteki derece ve kademelerine hizmet olarak sayılacak sürenin her üç yılına bir derece ve her yılına bir kademe verilmek ve öğrenim durumları itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesindeki yükselebilecekleri dereceleri geçmemek üzere tespit edilecek derece ve kademeleriyle başvuru tarihinde uygulanmakta olan katsayılar esas alınarak belirlenecek emekli keseneğine esas aylık tutarları üzerinden Kurum tarafından hesaplanarak halen çalıştıkları veya kamu görevlisi olarak en son çalışmış oldukları kamu idarelerine bildirilecek ve söz konusu tutarlar bu idareler tarafından üç ay içerisinde Sosyal Güvenlik kurumuma defaten ödenecek

ÖLÇME SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANLIĞI SINAV FAALİYETLERİ İLE İLGİLİ ŞİRKET KURABİLECEK VEYA KURULMUŞ BİR ŞİRKETE İŞTİRAK EDEBİLECEK
Kanunun 46. ve 47. Maddeleri ile, 6114 sayılı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri hakkında kanununa ; “Başkanlık ile Başkanlığın kuracağı veya iştirak edeceği şirketler ile”, “faaliyet ile ilgili olarak şirket kurmak kurulmuş şirketlere ortak olmak”, “Başkanlığın sınav faaliyetleri ile ilgili olarak kuracağı veya iştirak edeceği şirketler için Bakanlar Kuruluna teklifte bulunmak” fıkraları eklenmiş, yine kanunun 49 maddesi ile, Başkan ve Başkan yardımcılarının kurulacak şirket organlarında alınan görevler hariç, başka hiçbir kurum ve kuruluşta ücretli görev alamayacağı esasa bağlanmıştır.

MEMURİYET MAHALLİ DIŞINDA SINAV GÖREVİ İÇİN GÖREVLENDİRİLENLERE HARCIRAH ÖDENMEYECEK
6114 sayılı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun kapsamında, Memuriyet mahalli dışına sınav görevi için yurt içinde görevlendirilenlere sınav ücreti dışında 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca ayrıca harcırah ödenmeyecektir.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YARDIMCILARIDA ROTASYON ESASINA GÖRE YER DEĞİŞTİRECEK
652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki KHK’nin 37. Maddesinde yapılan değişiklik ile İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcılarının da yer değiştirmeleri; hizmet süreleri, performans ve yeterlilikleri dikkate alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılması hükme bağlanmıştır.

40.000 ÖĞRETMEN 2012 YILI İÇERİSİNDE ATANABİLECEK
Kanunun 61. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ ye eklenen geçici 9. Madde; serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan 40.000 öğretmen kadrosuna 2012 yılı içerisinde atama yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

KAMU GÖREVLİLERİDE TERÖRLE MÜCADELE KANUNU KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEK
Terör olayları sebebi ve etkisiyle veya terör olaylarını önlemek amacıyla oluşan her türlü olaylar ile her ne şekilde olursa olsun terör olaylarını takip ve etkisiz hale getirilmesinde meydana gelen olaylarda sakatlanan ve hayatını kaybeden kamu görevlileri Terörle Mücadele Kanunu kapsamına alınmıştır.


İlgili Kanun için tıklayınız.

Kaynak: Türkiye Kamu-Sen

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.