1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. 600 yıllık Osmanlı Devletinin çöküşü dizi oluyor
600 yıllık Osmanlı Devletinin çöküşü dizi oluyor

600 yıllık Osmanlı Devletinin çöküşü dizi oluyor

Abdülmecid Han’ın hünkarlık dönemi, Muasır Sultan isimli dizi ile ekranlara taşınıyor. Tarihi çalışmada hünkarı canlandırması istenen isimler sır gibi saklanıyor.

A+A-

Abdülmecid Han’ın hünkarlık dönemi, Muasır Sultan isimli dizi ile ekranlara taşınıyor. Tarihi çalışmada hünkarı canlandırması istenen isimler sır gibi saklanıyor. Dizinin İzmirli senaristi Ejder Yılmaz, küçük bir çadırda kurulan ve 600 yıl süren Osmanlı Devletinin muhteşem saraylarda çöküşünün konu edileceğini söyledi. 
Delikanlılığa adım attığı yılları, devletin 31. padişahı unvanıyla tahta çıkarak taçlandıran Abdülmecid Han, tarihin tozlu raflarından çıkıp İzmirli senarist Ejder Yılmaz’ın senaryosunda vücut buldu. Siyaset anlayışı ve yaşam tarzı ile 16 yaşında imparatorluğun başına geçen padişah, küçük bir çadırda kurulan Osmanlı Devleti’nin muhteşem saraylarda çöküş dönemine ait kesitlerinin harmanlandırılarak izleyicilerle buluşturulacak. Yazar, hukukçu ve gazeteci kimliği ile tanınan Hıfzı Topuz’un ‘Abdülmecit’ eserinden esinlenerek kaleme alınan projenin 2013 yılına Osmanlı tuğrasını vuracak nitelikte olduğunu ifade eden senarist Ejder Yılmaz, “Hıfzı Topuz aynı zamanda dizinin danışmanlığını yapacak. Bu çalışma, Yönetmenliğini Ercüment Çavluer, yapımcılığını Serdar Öz’ün üstlendiği tarihi bir çalışma olacak” dedi.

ÇÖKÜŞ DE BİLİNMELİ
Yılmaz, Abdülmecid’in babası 2. Mahmud ve annesi Bezmialem Sultan döneminden başlayacak sürecin batılı ülkelerden özellikle Fransa’nın örnek alınarak yenilikçi yönü ile bilinen Tanzimat Fermanı’nı ilan etmesi ile meşhurluk kazanan ancak Kırım Savaşı’nda yalnız kalan hünkar hakkında bilinmeyenlere de ışık tutacak bir proje olduğunu kaydetti. Senarist Ejder Yılmaz; “Abdülmecid’e yapılan suikast dönemi önemli bir ayrıntıdır. Bunu kitaplarda göremezsiniz. Biraz okunulanların dışında bilinmeyenlere kapı aralayacaktır. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğunun nasıl kurulduğunu, hangi padişahın hangi savaşları kazandığı da dizide gösterilecektir" dedi.

HÜNKARI KİM OYNAYACAK
Dizi oyuncularının sır gibi tutulan isimlerine karşılık proje, ekranlarda görmeye alışkın olduğumuz ünlü isimlerin ve Yeşilçam'da nam yapmış kişileri yan yana getirecek. Hünkarın hayatını senaryoya dökerken çok zorlanmadığını ve aylar süren bir çalışma sonrasında canlı bir tarih ortaya koyacaklarını belirten Senarist Yılmaz, şöyle konuştu: “Senaryoyu yazarken kafamda belli başlı karakterler oluşturdum. Ama dizi oyuncuları izleyicilerle fragmanda buluşturulacak.” Yılmaz; gerekli izinler sağlandığı takdirde çekimlerin İstanbul ve kıyı kentlerde yapılacağı bilgisini verdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.