1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. 6.5 milyon insan e-Pasaport aldı
6.5 milyon insan e-Pasaport aldı

6.5 milyon insan e-Pasaport aldı

Uluslararası standartlarda hazırlanan e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle kullanıma sunuldu. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre şimdiye kadar 6 milyon 536 bin 833 pasaport tanzim edilerek sahiplerine ulaştırıldı.

A+A-

Uluslararası standartlarda hazırlanan e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle kullanıma sunuldu.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre şimdiye kadar 6 milyon 536 bin 833 pasaport tanzim edilerek sahiplerine ulaştırıldı.

Yurt içinde e-Pasaport başvurusu, ilgili pasaport şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapılabiliyor. e-Pasaport randevu işlemleri yalnızca web sitesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Vatandaşların uluslararası seyahatlerde yeni tip pasaportlara ilgisi büyük oldu. Yeni nesil, makinede okunabilir, çipli pasaportların yürürlüğe girdiği Haziran 2010 tarihinden günümüze kadar 6 milyon 536 bin 833 pasaport tanzim edilerek, hamillerine ulaştırıldı. Eski tip pasaportların süre uzatımı işlemlerine ise 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren son verildi. Ancak elinde 24 Kasım 2015 tarihine kadar geçerliliği bulunan eski tip pasaport sahipleri, bu pasaportlarını anılan süreye kadar kullanabilecek.

Vatandaşların kendilerine en yakın yerden hizmete daha kolay ulaşabilmesi için 256 ilçede yeni pasaport birimi oluşturuldu. Bugün itibariyle yurt genelinde 81 il ve 366 ilçe olmak üzere toplam 447 pasaport müracaat birimi faaliyette. Gerekli altyapı ve hazırlıklar tamamlanarak diğer ilçelerde de pasaport birimi kurulmasına devam edilecek.

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİNE SON VERİLDİ

Vatandaşların acil durumlarda ulaşabilmesi adına kurulan geçici çağrı merkezi hizmetine son verildi. Vatandaşların pasaport ile ilgili sorularını 'www.epasaport.gov.tr' web sitesi ana sayfasında yer alan 'Bize Yazın' bölümünden bilgi talebinde bulunabilecek. Telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlar ise yurt içinde müracaat ettikleri il biriminden, yurt dışında da konsolosluk ve elçiliklerden telefonla ayrıntılı bilgi alabilecek.

Pasaportların teslimat süreleri, pasaport müracaatının alınmasından itibaren kamu hizmet standartlarına göre postada geçen süre hariç 2 ile 4 gün olarak belirlendi. Pasaportlar belirlenen süreler içerisinde tanzim edilerek vatandaşların müracaatları esnasında beyan ettikleri adreslere gönderilmek üzere postaya veriliyor. Pasaportların teslimatı kamu hizmet standartları çerçevesinde taahhüt edilen sürelerde gerçekleştiriliyor.

24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanımı devam edecek eski tip pasaportlar 4 farklı türe sahip. Farklı türden pasaportların değişik kişiler adına düzenlenmesine rağmen aynı seri numaralara haiz. Bu sebeple diğer ülkelerin hudut kapılarından geçişlerde veritabanlarından pasaport türü dikkate alınmadan seri numarası ile sorgu yapılıyor. Elinde geçerli pasaport olmasına rağmen benzer seri numaralı kayıp veya sorunlu pasaport yüzünden vatandaşlar sorunlar yaşayabiliyor.

Yeni tip pasaportlarda ise umuma mahsus pasaport için 'U', hususi damgalı pasaport için 'S' ve hizmet damgalı pasaport için 'Z' seri kodları belirlenmiş ve pasaport numaralarında benzerlik durumu ortadan kaldırıldı. Dolayısıyla eski tip (çipsiz) pasaport kullanan vatandaşların hudut kapılarından geçişlerde sorun yaşamamaları için güvenlik özelikleri artırılmış olan uzun süreli yeni tip e-pasaport almaları tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.