1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. 5. Kocatepe Gençlik Fuarı Sona Erdi
5. Kocatepe Gençlik Fuarı Sona Erdi

5. Kocatepe Gençlik Fuarı Sona Erdi

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından beşincisi gerçekleştirilen Kocatepe Gençlik Fuarı, Kocatepe Camii Fuar alanında düzenlenen programla sona erdi.

A+A-

İrade, Erdem, Hürriyet temalarıyla düzenlenen fuarda 11'i uluslararası, 27'si de ulusal olmak üzere 38 sivil toplum kuruluşu gençlik fuarı boyunca bir arada oldular. Gruplar fuar süresince hem kendilerini tanıtma hem de birbirlerini yakından tanıma ve ortak çalışmalara imza atma imkanı buldular. 5-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen program kapsamında söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema ve belgesel gösterimleri, sergiler, yarışmalar ve daha pek çok etkinlikle beraber müzik dinletileri de fuar boyunca gençlerin keyifli anlar yaşamasına katkı sağladı.

“Resulullah (sav)‘in davetini kabul edip Müslüman olanların çoğunluğu gençlerden oluşuyordu”

5. Kocatepe Gençlik Fuarı kapanış programında selamlama konuşmalarını gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş POLAT, gençlere hitaben yaptığı konuşmada Peygamber Efendimiz (sav) ‘in İslama davet ettiği kişilerin büyük çoğunluğunun gençler olduğuna dikkat çekti. Gençlerin taşıdığı misyon minvalinde özel bir yerde bulunduğunu belirten POLAT, konuşmalarına şöyle devam etti;
“Hepimiz biliyoruz ki Resulullah aleyhisselamın davetini kabul edip Müslüman olanların çoğunluğu gençlerden oluşuyordu. Hz. Peygamber’in mücadelesi gençlerin büyük katkıları ile kuvvet kazandı ve bugüne ulaştı. İçinde bulunduğunuz çağ, yaş, dönem bu minvâlde özel bir yerde özel bir ehemmiyet taşıyor. Her biriniz bu bilinç ve şuurla dört gün boyunca emek verdiniz. Kocatepe Camii avlusuna gençliğin enerjisini, dinamikliğini ve heyecanını taşıdınız. Çünkü hiçbir iyilik, hiçbir güzellik yorulmadan elde edilemez. Hani Rabbimiz, buyuruyor: "Her zorluğun yanında bir kolaylık vardır." (İnşirah, 94/5) İşte sizler yaptığınız etkinliklerle o kolaylığa eriştiniz. Bu mekâna iyilik taşıdınız. Güzelliği getirdiniz.”

“Hayırlı bir gençlik için gayret gösteren iyilik neferlerine ümit verdiniz”

Gençlik fuarının iyilik yolunda yürüyen kişilere ümit verdiğini ifade eden POLAT, ‘Dünyayı İyilik Değiştirecek’  sloganıyla yedi kıtada hayır çalışmaları yürüten Türkiye Diyanet Vakfı olarak ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet yürüten 38 sivil toplum kuruluşu ile birlikte hareket etmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Kocatepe Gençlik Fuarımız, Ankara ve Türkiye’nin muhtelif köşelerinden, dünyanın farklı ülkelerinden gelerek ülkemizde tahsil hayatına devam eden gençlerimiz eliyle gerçekleşti. Sadece bu birliktelik dahi tek başına anlamlıdır. Önemlidir. Kıymeti bilinmelidir. Nitekim öyle de oldu. Bu anlamlı buluşma hayırlı bir gençlik için gayret gösteren iyilik neferlerine ümit verdi, güç verdi, yüreklendirdi. İrade, erdem ve hürriyet, bizzat sizlerin şahsında, biriz, genciz diyen siz kıymetli kardeşlerimizin gayretlerinde hayat buldu. Her stantta birbirinden değerli eğitim, kültür-sanat ve hayır faaliyetlerinden haberdar olduk. Ortak alan ve salonlarda düzenlenen söyleşi ve paneller temamızı destekledi. Çeşitli farkındalık etkinlikleri ile ihmâl ettiğimiz, gözden kaçırdığımız, dikkat etmemiz gereken ince noktaları gördük. Azminizi ve gayretlerinizi ne kadar anlatsak da muhakkak bir şeyler eksik kalacaktır. Böylesi hayırlı bir çalışmayı ortaya koyduğunuz için hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Fuarın gerçekleşmesine vesile olan başta Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ’a, TDV Mütevelli Heyeti Üyesi Sedide AKBULUT’a, Türkiye Diyanet Vakfı yöneticilerimize, TDV KAGEM Müdür Vekili Nurcan YAVUZYİĞİT ve ekibine teşekkür ediyorum. Türkiye Diyanet Vakfımızın; bir ağabeyiniz, kardeşiniz olarak şahsımın her daim yaptığınız hayırlı çalışmalarda yanınızda olduğunu unutmayın. Kendinizi ve insanlığı önemseyin. Verdiğiniz önemin somut bir yansıması olan vakıf, dernek ve sivil inisiyatif çalışmalarını hayatınız boyunca devam ettirmeye gayret edin" dedi.

Kocatepe Fuar alanında gerçekleştirilen 5. Kocatepe Gençlik Fuarı kapanış programı sertifika töreninin ardından sona erdi.

Programa Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas SERENLİ, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş POLAT, TDV KAGEM Müdür Vekili Nurcan YAVUZYİĞİT,  Yazar Cihan AKTAŞ ve STK temsilcileri katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.