1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 4+4+4 oyuncak sektörüne yaradı
4+4+4 oyuncak sektörüne yaradı

4+4+4 oyuncak sektörüne yaradı

Eğitim sistemine getirilen 4+4+4 uygulamasıyla birlikte 66 aylık 120 bin çocuğun okula başlaması oyuncak sektörünü de hareketlendirdi.

A+A-

Eğitim sistemine getirilen 4+4+4 uygulamasıyla birlikte 66 aylık 120 bin çocuğun okula başlaması oyuncak sektörünü de hareketlendirdi.

Öğrencilerin ilk haftalarını oyunla geçirmesi ve okul kütüphanelerine oyun köşesi uygulaması oyuncak firmalarının yüzünü güldürdü. Ahşaptan ürettiği organik oyuncakları dünyanın pek çok ülkesine ihraç eden Neva Toys’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Etli, “Firma olarak Türkiye genelinde anaokulu ve kreşlere organik oyuncaklar üretiyoruz. Yeni eğitim sistemiyle birlikte ilköğretim okullarından da talepler almaya başladık. Gerek ders müfredatı gerekse de kütüphaneler 66 aylık öğrencilere göre dizayn edilmeye başlandı. Öğrenciler için oyun dersleri konulması, kütüphanelere oyuncaklar alınması uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda pilot olarak seçilen okullarda ilk uygulamalar başladı. Ürünlerimizin tamamen organik boya ve bakteri barındırmayan kayın ağacından üretilmesi nedeniyle ciddi siparişler almaya başladık. Zeka geliştirici oyun setlerimiz başta olmak üzere kütüphanelerde ve okul sınıflarına ürünlerimiz girdi” diye konuştu.

ORGANİK OYUNCAKLARI DÜNYAYA SATIYOR
Ucuz ve sağlıksız Çin mallarına karşı ahşap oyuncaklar üretmeye başladıklarını söyleyen Murat Etli, “Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş topaç ve fırıldak, Nasrettin Hoca, Karagöz-Hacivat gibi oyuncakları yeniden üretiyoruz. 3 yıl gibi kısa bir zamanda ürün çeşidini 20’den 100’e çıkardık. Bakteri barındırmayan kayın ağacı ve doğal boya kullanılarak üretilen oyuncaklarımız zincir mağazalarda hatta organik mağazalarda bile satılmaya başlandı. Almanya, Cezayir, Irak ve Azerbaycan’a ihracat yapıyoruz. İngiltere, Fransa ve ABD ile ihracat görüşmelerimizde sona yaklaştık” diye konuştu.
“Avrupa ve ABD’de plastik oyuncaklar sağlıksız oldukları gerekçesiyle toplatılmaya başlandı” diyen Etli, “Son yıllarda Türkiye’de de bu bilinç ailelere yerleşmeye başladı. Çocukların cildine temas eden ağızlarına götürdükleri oyuncakların doğal malzemeden üretilmesi yönünde ciddi bir talep var. Tüm oyuncaklarımızda kullanılan boyalar organik sertifikasına ve tüm ürünlerimiz de ‘CE’ belgesine sahip. 3 yılda beklentimizin üzerinde büyüyerek pazar liderliğine ulaştık. 2012 yılında yurt dışı pazarlara odaklandık. İlk etapta AB ülkeleriyle başladığımız ihracata ABD ve Uzakdoğu ülkeleriyle devam edeceğiz. İstanbul'da ürettiğimiz tamamen yerli ahşap oyuncaklarda Çin mallarıyla mücadele etmek için kar marjını sınırlı tuttuk. Bu işe başlarken ticari kaygılardan ziyade yeni bir akım oluşturmayı ve çocukları sağlıklı oyuncaklarla tanıştırmayı hedefledik” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.